Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-03-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-03-18
Łódź: lekcje o wodzie
Łódź: lekcje o wodzie
Łódź: lekcje o wodzie
Skąd czerpiemy wodę, czy jest dobra, jak myć zęby, żeby ją oszczędzać? Te i mnóstwo innych informacji zdobywają uczniowie łódzkich szkół podczas wyjątkowych lekcji przyrody w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.
Pomysł zrodził się półtora roku temu, gdy po raz pierwszy na koloniach zorganizowanych przez Caritas pracownicy wodociągów wygłosili pogadankę o wodzie dla dzieci. Zainteresowanie było ogromne. ZWiK postanowił rozszerzyć edukację ekologiczną dla najmłodszych. Przygotował autorski program ze slajdami i podkładem muzycznym dla dzieci z klas I-III. Uczestniczyło w nim 11 łódzkich szkół. Zamiast na zwykłe lekcje przyrody uczniowie przyjeżdżali do siedziby ZWiK. Tam mieli możliwość zobaczyć niektóre urządzenia, ale przede wszystkim doskonale się bawić i uczyć zarazem. Ta formuła zdała egzamin. Dzieci wykazywały wyjątkową aktywność podczas zajęć. Dowiadywały się mnóstwa ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miały pojęcia.

Czego dzieci dowiedziały się o wodzie? Prócz podstawowych informacji o jej roli w przyrodzie i życiu człowieka autorzy programu edukacyjnego bardzo ściśle powiązali wodę z historią Łodzi. Choć początki miasta nad rzeką Łódką sięgają XV wieku, to dopiero wiek XIX przyniósł jego burzliwy rozwój związany z przemysłem włókienniczym. A przemysł ten pochłaniał ogromne ilości wody. Nikt wtedy o nią nie dbał, a szkodliwe ścieki płynęły rynsztokami i przenikały do gleby. Dopiero niecałe 80 lat temu powstała w Łodzi pierwsza sieć wodno-kanalizacyjna. W latach 50. ubiegłego wieku deficyt wody w Łodzi był tak duży, że trzeba było ją oszczędzać. Problem rozwiązało zbudowanie ujęcia pod Tomaszowem na rzece Pilicy, a później zbiornika sulejowskiego. Jednak jakość wody rzecznej nie była dobra i jej uzdatnianie wymagało sporych nakładów finansowych.

Dziś jest zupełnie inaczej. Od kilku lat, 90 proc. łódzkiej wody jest czerpana ze studni głębinowych. Zawiera ona wiele cennych pierwiastków i związków chemicznych: wapń, magnez, sód, fluorki. Jest też jedną z najtańszych w kraju.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także