Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-03-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-03-21
System ostrzegania przed tsunami NOAA
System ostrzegania przed tsunami NOAA
System ostrzegania przed tsunami NOAA
National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) umieściła na południowym Pacyfiku dwie boje wchodzące w skład sieci ostrzegania przed tsunami, Tsunami Warning System. Sieć 39 stacji zapewnia informacje w czasie rzeczywistym dotyczące zagrożenia tsunami dla wybrzeży Pacyfiku, Atlantyku, Karaibów oraz Zatoki Meksykańskiej.

Oceaniczne stacje ostrzegania przed tsunami DART, rozmieszczone u wybrzeży Wysp Salomona są kolejnymi rozmieszczonymi w kluczowych sejsmicznie punktach tak, by dostarczały możliwie szybko jak najprecyzyjniejsze informacje dotyczące zagrożenia.

„Ukończenie amerykańskiego Tsunami Warning System jest iście monumentalnym triumfem nauki, technologii oraz zarządzania projektami na ogromną skalę,” – powiedział Conrad C. Lautenbacher z NOAA. „Będąc młodym naukowcem, który badał naturę tsunami i tworzył pierwsze modele ich działania, nie wyobrażałem sobie nawet, że możemy dojść w zdolności do rozumienia, wykrywania, modelowania i ostrzegania na tak dużą skalę, tak daleko.”

Stacje DART składają się z czujników zakotwiczonych na dnie morza oraz zacumowanych na powierzchni bojek. Łącze akustyczne transmituje dane z czujników znajdujących się na dnie, do bojek i dalej za ich pośrednictwem łączami satelitarnymi do centrów ostrzegania NOAA. Się DART jest kluczowym elementem Tsunami Warning System.

W skład systemu ostrzegania przed tsunami NOAA wchodzą również: stacje monitorujące przypływy, stacje sejsmologiczne, ale również programy edukujące i uświadamiające zagrożenia jakie pojawiają się wraz z tsunami.

System ostrzegania przed tsunami bardzo się od pamiętnego kataklizmu w grudniu 2004 roku w Indonezji zmienił. Wśród udoskonaleń warte wzmianki są:

Zainstalowanie 49 nowych czujników monitorujących przypływy

Zainstalowanie nowych stacji sejsmologicznych

Zwiększenie z 6 do 39 liczby bojek wchodzących w skład sieci DART

Zwiększenie liczby społeczności tzw. Gotowych na tsunami z 16 do przeszło 50

Opracowanie 26 nowych modeli przewidywania powodzi

Uruchomienie 24 godzinnego monitorowania

Włączenie do programu Australii i Indonezji

NOAA wciąż pracuje nad rozwinięciem systemu i zachęca lokalne społeczności do aktywnego włączenia się zarówno w prace nad systemem, jak i organizowanie się na wypadek kataklizmu.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Sensors
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także