Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-03-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-03-25
Tama Trzech Przełomów: problemy z jakością wody
Tama Trzech Przełomów: problemy z jakością wody
Tama Trzech Przełomów: problemy z jakością wody
Chińska administracja opublikowała raport na temat jakości wody zbiornika Tamy Trzech Przełomów. Wnioski z raportu nie są zbyt optymistyczne – pomimo wielu miliardów dolarów zainwestowanych w inwestycje ekologiczne jakość wody nie poprawia się.

Raport ujawnia problemy w zarządzaniu stanem Tamy Trzech Przełomów, która stanowi jedną z podstawowych chińskich inwestycji ostatnich lat. Tama jest ogromnym przedsięwzięciem hydrologicznym, która w zamyśle projektantów da duże ilości energii oraz ochroni dolinę rzeki Jangcy przed częstymi powodziami.

Wielu działaczy ekologicznych oraz specjalistów branży wodnej twierdzi, że sztuczny zbiornik wodny (którego głębokość po całkowitym wypełnieniu wyniesie 175 metrów) stanie się dosłownie szambem dla okolicznych zakładów przemysłowych i miast. Ponadto podczas określania działań zapobiegających klęsce ekologicznej nie przewidziano bardzo szybkiego wzrostu gospodarczego Chin, a więc również i większej emisji zanieczyszczeń. Do tego dochodzi problem podmywania brzegów i osuwania się gruntu do zbiornika Tamy Trzech Przełomów. Z tego powodu ulegają zniszczeniu zabudowania znajdujące się w pobliżu gigantycznego sztucznego jeziora.

Budowa Tamy rozpoczęła się w roku 1993, a została zakończona 20 maja 2006 roku. Wielka Tama jest najdroższym pojedynczym projektem budowlanym na świecie. Koszt przedsięwzięcia ocenia się na 25 mld dol.

Inwestycja stała się obiektem krytyki licznych środowisk: historyków (w wyniku powstania zapory zalane zostały liczne zabytki), ekologów (zagraża ona egzystencji niektórych gatunków ryb i ssaków wodnych), geologów (uważa się, iż skala sztucznego zbiornika będzie tak wielka, iż ciężar nagromadzonej wody może wpłynąć na tektonikę) oraz ekonomistów (według niektórych komentatorów inwestycja ma cechy gospodarki planowanej centralnie). Na koniec warto przypomnieć, że ta inwestycja odbyła się kosztem 1,4 mln osób, które musiały być przesiedlone z miejscowości, które teraz znajdują się pod powierzchnią zbiornika wodnego.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wqpmag.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :