Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-03-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-03-26
Walijscy naukowcy pracują nad "fotowoltaiczną farbą"
Naukowcy z walijskiego uniwersytetu Swansea prowadzą badania nad technologią, która umożliwi nanoszenie warstw fotowoltaicznych na prefabrykowane elementy fasad budynków. Pomysł znalazłby zastosowanie jako integralny etap produkcji stalowych prefabrykatów.

Doktor Worsley wykładowca z centrum badawczego inżynierii materiałowej uniwersytetu Swansea prowadzi badania nad techniką nakładania warstw ogniw słonecznych na powierzchnie stalowe używane do wykańczania fasad budynków.

„Współpracujemy z przemysłem stalowym od dziesiątek lat" - wyjaśnia dr Worsley. "Dotychczas skupialiśmy naszą uwagę na poprawieniu długoterminowej wytrzymałości stali i jej odporności na korozję. Powłoka zewnętrzna materiału była dla nas interesująca główne ze względu na zapewnienie trwałości i estetyki wykończenia."

„Tymczasem jeden z naszych doktorantów rozpoczął badania nad wpływem światła słonecznego na degradację warstwy farby ochronnej, które to doprowadziły do opracowania nowej metody pozyskania energii słonecznej” - mówi Worsley.

W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw słonecznych, materiały odkryte w ośrodku badawczym uniwersytetu Swansea są bardziej wydajne w absorbowaniu krótkich fal promieniowania, są więc lepiej dostosowane do warunków pogodowych cechujących się niezbyt silnym nasłonecznieniem np. jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii.

W chwili obecnej Worsley współpracuje z jednym z liderów branży metalowych elementów fasad, grupą Corus. Współpraca była możliwa m.in. dzięki uzyskaniu grantu przyznanego przez Walijskie Centrum Badań Energetycznych (Welsh Energy Research Centre). Sukces badań przyczynił się również podpisania trzyletniego kontraktu o wartości 1,5 mln z Brytyjską Radą Badań Naukowych i Inżynieryjnych (Engineering and Physical Sciences Research Council). Uniwersytet Swansea współpracuje aktywnie z innymi brytyjskimi uczelniami m.in. Bangor University, University of Bath i Imperial College w zakresie poszukiwania nowych materiałów fotowoltaicznych nadających się do wykorzystania na szeroką skalę w procesach prefabrykacji stali.

Naukowcy mają nadzieję, że tak jak farba jest nakładana na powierzchnie stalowe kiedy przechodzi przez proces obróbki w fabryce, w przyszłości będzie można w podobny sposób nakładać cienkie warstwy ogniw słonecznych. Celem naukowców jest produkcja ogniw słonecznych, które mogą być tak samo łatwo jak farba nanoszone na elementy elementów stalowych z szybkością 30-40 m kwadratowych na minutę. Dr Worsley jest przekonany, że potencjał takiego produktu jest ogromny - „Firma Corus Colours produkuje rocznie 100 milionów metrów kwadratowych stalowych elementów budynków. Gdybyśmy te powierzchnie wyposażyli w materiał fotowoltaiczny, przyjmując współczynnik konwersji 5%, to w skali roku można by było uzyskać energię, porównywalną produkcją energii 50 farm wiatrowych”.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także