Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-04-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-04-04
Warszawa: lepsza woda z nowych filtrów
60 mln euro zainwestują miejskie wodociągi w nową stację uzdatniania wody, która powstaje przy Filtrowej. Najpierw jednak zrównają z ziemią aż dwa hektary starych urządzeń.

VII Grupa Filtrów Powolnych w postaci sześciu ogromnych betonowych komór zagłębionych na kilka metrów w ziemię, w których woda, sącząc się przez warstwy filtracyjne oczyszczana była z wszelkich zanieczyszczeń, została wyburzona, ponieważ nie była używana od lat 70. Maszyny zdjęły wierzchnią warstwę ziemi, odsłaniając betonowe komory przypominające gigantyczne suche doki z brunatnymi śladami po wodzie. Na dnie zbiorników widać teraz tony pogiętego drutu zbrojeniowego i gruz. Pod nim zalega jeszcze metrowa warstwa piasku filtracyjnego. Po jego usunięciu powstanie miejsce na nowe komory filtracyjne i budynek. Jak poinformował Arkadiusz Małecki, który w MPWiK kieruje tym projektem, znajdą się w nim nowe linie technologiczne do uzdatniania wody. Będzie to ozonowanie pośrednie i filtracja na węglu aktywnym, którego warstwa ma liczyć prawie trzy metry. Na dnie znajdzie się stalowa płyta z rowkami zapobiegającymi przedostawaniu się drobinek węgla do wody. Później będzie ona natleniana, dezynfekowana i kierowana do kranów. Dzięki tej inwestycji poprawi się smak i zapach wody. Zmiany będą odczuwalne przez połowę mieszkańców Warszawy, Pruszkowa i Piastowa.

Wszystkie walory tak uzdatnionej wody mogą jednak zniknąć w starych, pełnych szlamu rurach, których pełno pod warszawskimi ulicami. Ale Wodociągi zapewniają, że i to się zmienia. W tym roku ma zostać zmodernizowana sieć wodociągowa. Dzięki temu efekty inwestycji przy Filtrowej współfinansowanej przez Unię Europejską nie skończą się u wlotu rury do miejskiego systemu wodociągów.

Architektura nowej inwestycji (12 tys. m2 powierzchni) ma nawiązywać do zabytkowego charakteru Filtrów. W znacznej części będzie pokryty czerwoną, klinkierową cegłą. A na schodzących od dachu ku ziemi wyrosną krzewy i pnącza. Zielony będzie też dach - architekci planują obsiać go trawą, czyli zupełnie inaczej niż w wyburzanych budynkach i urządzeniach.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także