Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-04-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-04-09
Biopaliwa zagrożeniem dla zasobów wody na świecie
Biopaliwa zagrożeniem dla zasobów wody na świecie
Biopaliwa zagrożeniem dla zasobów wody na świecie
Wraz ze wzrastającym zapotrzebowaniem na biopaliwa pojawia się problem pozyskiwania zasobów wodnych do produkcji roślin oleistych, stanowiących podstawowy surowiec dla biopaliw.

W krajach rozwiniętych na rolnictwo przeznacza się około 30 proc. zasobów wodnych, podczas gdy w krajach, które dopiero starają się o wyższy stopień rozwoju rolnictwo zużywa 82 proc. wody. Produkcja biopaliw dodatkowo stwarza problem ograniczania zasobów wodnych.

W 2008 roku USA wprowadziły plan osiągnięcia produkcji 130 mln m sześc. biopaliw rocznie do 2017 roku, co stanowi 15 proc. ilości ropy naftowej zużywanej do napędu pojazdów. Nie tylko w Stanach panuje trend zwiększania produkcji paliw płynnych na bazie surowców naturalnych, również unijne dyrektyw mówią o wzroście ich produkcji – w 2010 roku 5,75 proc. zużycia ropy ma być zastąpione biopaliwami, do 2020 roku ma to być 10 proc. Chiny planują mieszanie 2 mln ton rocznie bioetanolu z benzyną do 2010 r.

Zużycie wody do produkcji biopaliw trzeba rozpatrywać w dwóch aspektach:ilościowym oraz jakościowym. Po pierwsze ilość zużywanej wody zależy od rodzaju rośliny, która ma posłużyć do produkcji bioetanolu lub biodiesela oraz miejsca jej uprawy. Przykładowo kukurydza uprawiana w rejonach Pacyfiku (USA) wymaga mniejszych ilości wody niż soja, odwrotnie sprawa ma się na środkowym południu Stanów, gdzie to soja jest bardziej „oszczędną” rośliną (na podst. informacji National Research Council of the US National Academies of Science).

Po drugie różne etapy produkcji biopaliw mogą wpływać na jakość wody, zaczynając od stosowania nawozów sztucznych w uprawach roślin energetycznych. Nawozy zawierające związki azotu i fosforu przedostając się do zbiorników wodnych powodują zubożenie wody w tlen zakłócając ekosystemy. Ponadto w grę wchodzi również degradacja gleby. Same rafinerie biopaliw negatywnie wpływają na zasoby wodne poprzez produkcję dużych ilości ścieków o wysokim BZT.

Obecnie jako rośliny do produkcji biopaliw używa się głównie soi oraz kukurydzy, a w Europie rzepaku. Wszystkie te rośliny są cennym surowcem dla przemysłu spożywczego. Istnieje więc presja związana z ich zastąpieniem przez etanol pochodzący z celulozy (najlepiej z odpadów). Temat ten jest jednak bardzo skomplikowany, a potencjalne korzyści niepewne.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
enn.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także