Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-04-14
Rektor UJ zapowiada inwestycje w nowoczesne laboratoria
Rektor UJ zapowiada inwestycje w nowoczesne laboratoria
Rektor UJ zapowiada inwestycje w nowoczesne laboratoria
Prof. Karol Musioł, wybrany na kolejną trzyletnią (od 1 września 2008 do 31 sierpnia 2012 roku) kadencją rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego zapowiedział m. in. inwestycje w nowoczesne laboratoria. Rozwój infrastruktury badawczej stanowić ma jeden z najważniejszych filarów przyszłości uczelni.

Według prof. Musioła, UJ stawia na trzy filary działalności: "jak najlepsze nauczanie, badania naukowe na najwyższym poziomie i transfer wiedzy z uniwersytetu do społeczeństwa".

Rektor UJ w przyszłości widzi krakowską uczelnię w gronie najlepszych europejskich uniwersytetów. Na znaczeniu nabrać ma internacjonalizacja studiów. Uczelnia ma walczyć o najlepszych studentów, stypendia dla studentów zagranicznych, wzmocnienie wymiany dla wykładowców z różnych krajów. Najważniejszą częścią tego planu jest zwiększenie liczby ścieżek studiowania w językach obcych.

Prof. Musioł, który jest fizykiem, uznał za niezwykle ważny dla przyszłości uniwersytetu rozwój infrastruktury badawczej, aby naukowcy z Krakowa nie musieli uprawiać "nauki wyjazdowej". W Krakowie mają się pojawić się urządzenia do tego typu badań naukowych, które umożliwią najzdolniejszym realizację planów naukowych. UJ chce krakowskiego ośrodka akademickiego z silną bazą naukową.

UJ zdobył już dużą cześć środków z funduszy europejskich na budowę Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz Centrum Nowych Materiałów i Nanotechnologii. W jednej trzeciej pozyskano już finansowanie nabudowę Narodowego Centrum Promieniowania Cyklotronowego.

Prof. Karol Musioł, (ur. w 1944 r.) studiował fizykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UJ. Tytuł profesora uzyskał w 1997 r. Pracuje jako profesor zwyczajny w Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki UJ. Kieruje kilkuosobową grupą spektroskopii plazmy oraz spektroskopii atomowej. Pracę w Instytucie Fizyki rozpoczął od budowy i organizacji laboratorium badawczego. Jest fizykiem doświadczalnym. W początkowym okresie pracy zajmował się zastosowaniem holografii do diagnostyki plazmy łukowej oraz pomiarami prawdopodobieństw przejść elektronowych. Aktualnie prowadzi badania na własnościami atomów i jonów oraz diagnostyką plazmy przy zastosowaniu laserów oraz metod optyki nieliniowej, głównie mieszania czterech fal. W 2002 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Orleanie z którym współpracuje od 1977 r. W latach 2002-2005 sprawował funkcję prorektora UJ ds. rozwoju. Od 2005 r. jest rektorem UJ.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl, uj.edu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także