Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-04-14
Samozasilające się czujniki ciśnienia w oponach
Samozasilające się czujniki ciśnienia w oponach
Samozasilające się czujniki ciśnienia w oponach
Morgan Electro Ceramics opracowało technologię, która umożliwia zasilanie systemu czujników monitorujących ciśnienie w oponach (TPMS) wykorzystujące energię pochodzącą wprost z ruchu kół, be konieczności stosowania baterii.

Producenci samochodów od 2008 roku zgodnie z wytycznymi Car Care Council rozpoczynają wprowadzanie jako standardu w nowych autach systemu TPMS do monitorowania ciśnienia w oponach. Gdy ciśnienie w jednej choćby oponie spadnie o 25 procent poniżej rekomendowanego, na desce rozdzielczej zapali się odpowiednia lampka. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Wykorzystując efekt piezoelektryczny, producenci TPMS zaprojektowali samozasilające się czujniki, które precyzyjnie mierzą ciśnienie powietrza w oponie i wolne są od wszelkich niedogodności wynikających z konieczności wymiany baterii.

Zastosowane aktuatory ‘bimorph’ wykorzystują zjawisko piezoelektryczne polegające na tym, że koło uderzając o podłoże poddaje aktuator naciskom, których energia jest przetwarzana na elektryczną. Aktuatory generują dość energii, by zasilić urządzenie, które bezprzewodowo przesyła sygnał z czujnika do odbiornika znajdującego się w samochodzie.

„Obecnie wszystkie samochody sprzedawane w Stanach Zjednoczonych muszą obowiązkowo być wyposażone w system monitorowania ciśnienia w oponie,” – powiedział Ian Edwards z Morgan Electro Ceramics.

„Powodem wdrażania takich rozwiązań jest przede wszystkim troska o bezpieczeństwo, ale i obniżenie zużycia paliwa oraz przedłużenie żywotności opon. Obecnie do zasilania czujników wykorzystuje się baterie, jednakże maja one ograniczoną żywotność i wymagają okresowej wymiany.” – dodał Edwards. „Nasze piezo aktuatory ‘biomorph’ zapewniają bezobsługowe działanie systemu czujników co pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne oraz zredukować niekorzystny wpływ na środowisko.”

Obecnie trwają prace nad stworzeniem inteligentnego systemu TPM, który pozwoliłby gromadzić więcej danych dotyczących zarówno opon, jak i warunków panujących na drodze i umożliwiłby współpracę z innymi systemami pokładowymi.

(lk)
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :