Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-04-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-04-29
Kredyt na przyłącze kanalizacyjne
Kredyt na przyłącze kanalizacyjne
Kredyt na przyłącze kanalizacyjne
W Łodzi powstaje ponad 200 km sieci kanalizacyjnej. Przyłączyć się do niej będzie mogło kilkadziesiąt tysięcy osób. Właściciele posesji mogą liczyć na specjalny kredyt oraz dopłatę do odsetek.

W ciągu najbliższych dwóch lat tysiące łodzian będzie miało dostęp do kanalizacji. Miasto doprowadzi rurę tylko do studzienki przy posesji, czyli metr za krawężnik. Za przyłączenie do budynku mieszkańcy muszą zapłacić sami. Wielu rodzin na to nie stać, bo koszt podłączenia kanalizacji do budynku to od 5 tys. do 12 tys. zł. Wszystko zależy od tego, jak daleko trzeba pociągnąć rury i jak głęboko kopać.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Bank Ochrony Środowiska stworzyli uproszczony kredyt dla chętnych. Wszyscy, którzy skorzystają ze specjalnego kredytu, mogą liczyć na dopłaty do odsetek przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki nim rzeczywisty koszt kredytu wyniesie poniżej 3,5 proc. rocznie. Bank udzieli kredytu na 70 proc. wartości inwestycji. Co najmniej 30 proc. musi być wkładu własnego.

Jak zdobyć kredyt? Na początku należy przyjść do banku, w którym ustala się kwotę jaką można wziąć. Później trzeba się zorientować, ile będzie kosztowało przyłącze. Bank przed udzieleniem pożyczki będzie chciał zobaczyć kosztorys lub fakturę. Następnie będzie wykonana dokumentacja techniczna po to aby móc przedstawić kredytodawcy źródła dochodu.

Łódzka Spółka Infrastrukturalna, która realizuje budowę sieci wodociągowej, za darmo wydaje mapy do celów projektowych, które zazwyczaj kosztują od 600 do 1000 zł. Na ich podstawie można zrobić projekty indywidualne. W Łodzi ponad 1,5 tys. budynków wciąż nie jest podłączonych do kanalizacji. Najpoważniejszą przyczyną jest brak pieniędzy. Tymczasem regulamin utrzymania czystości miasta informuje o konieczności podłączenia budynku do kanalizacji w ciągu dwóch lat od jego wybudowania.

Modernizacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej potrwa dwa lata i obejmie Górną, Polesie, Bałuty i Widzew. Prace będą prowadzone na 641 ulicach na Julianowie, Rogach, w okolicach Andrzejowa, na Zdrowiu i Złotnie, a przede wszystkim na najbardziej zaniedbanej Rudzie Pabianickiej.

Dzięki inwestycji znikną prawie wszystkie szamba, rynsztoki i punkty dowozu wody. Poprawić ma się również jakość wody w kranach.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także