Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-05-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-05-06
World Energy Outlook 2007 – prezentacja w ministerstwie gospodarki
World Energy Outlook 2007 – prezentacja w ministerstwie gospodarki
World Energy Outlook 2007 – prezentacja w ministerstwie gospodarki
Według raportu World Energy Outlook 2007 opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) potrzeby energetyczne świata mogą wzrosnąć do 2030 roku nawet o 61%. Główny udział, sięgający aż 45% w tak dużym wzroście będą miały Chiny i Indie, dwa najsilniej rozwijające się państwa na świecie. MAE analizuje trzy możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń na światowym rynku energii.

Ubiegłoroczna edycja raportu miała swoją premierę w listopadzie 2007. 29 kwietnia bieżącego roku raport zaprezentowano w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister Marcin Korolec stwierdził, że raport jest „odpowiedzią na pytanie o stan światowej energetyki i dostarcza także cennej wiedzy o produkcji i zapotrzebowaniu na energię oraz wyjaśnia zawirowania na globalnym rynku paliw”.

Raport przewiduje trzy możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń na światowym rynku energii. Pierwszy scenariusz zakłada utrzymanie dotychczasowej polityki co sprawi, że światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie do 2030 r. aż o 55 % (średnio o 1,8% rocznie). Rosnące potrzeby energetyczne, które będą w najbliższych latach zaspokajane przez paliwa kopalne pokryją 84% światowego popytu a efektem tego może stać się 57% wzrost emisji gazów cieplarnianych. Wysokie ceny ropy sprawią, że do produkcji energii będzie w większym stopniu wykorzystywany węgiel. Przewidywany wzrost popytu na ten surowiec do 2030 roku wyniesie aż 73%. Chiny i Indie będą odpowiedzialne za 4/5 wzrostu zużycia węgla na świecie. Eksperci MAE alarmują jednak, że rosnąć będzie uzależnienie reszty świata od importu ropy i gazu z Bliskiego Wschodu i Rosji. Może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego krajów, bazujących na dostawach z tych regionów.

Drugi scenariusz MAE zakłada, że wszystkie kraje będą realizowały plany zwiększenia efektywności energetycznej, wdrażając m.in. niskowęglowe systemy energetyczne. W tym przypadku zapotrzebowanie na energię pierwotną wzrastałoby o 0,5 punktu procentowego wolniej, tj. o 1,3% rocznie. Według obliczeń analityków MAE globalny popyt na ropę naftową byłby w 2030 r. niższy o 14 mb/d. Jeszcze wyraźniej ograniczone zostałoby zużycie węgla – o 23%. Mimo to, emisja gazów cieplarnianych w 2030 r. i tak przewyższyłaby o 1 obecny poziom. Byłaby jednak aż o 19% niższa, niż w przypadku zaniechania tych działań.

W trzecim scenariuszu eksperci MAE analizują, jak będzie kształtować się światowy rynek energetyczny w ciągu najbliższych 22 lat, jeśli Chiny i Indie utrzymają dotychczasowe wysokie tempo rozwoju gospodarczego. Z badań MAE wynika, że zużycie energii wzrośnie wówczas aż o 61%. Rosnący wpływ tych krajów na międzynarodowy rynek energetyczny wymaga podjęcia przez wszystkie państwa jeszcze bardziej zdecydowanych działań w celu zahamowania wymykającego się spod kontroli popytu energetycznego. Według głównego ekonomisty MAE Fatiha Birola ze względu na skalę wyzwań w energetyce i ochronie środowiska, rządy powinny skuteczniej angażować się w działania hamujące wzrost zużycia energii. „Musimy zwiększać sprawność energetyczną naszych gospodarek, kłaść większy nacisk na energię odnawialną i jądrową, a także wspierać techniki wychwytywania i przechowywania CO2 – podkreślił.

MAE prowadzi szeroki program współpracy energetycznej pomiędzy 27 spośród 30 państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Polska została zaproszona do członkostwa w MAE podczas posiedzenia Rady Zarządzającej w dniu 3 października 2007 r. Akcesja nastąpi po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej. W Kolejnym raporcie World Energy Outlook 2008 MAE skupi się na wnikliwej analizie trzech „gorących” tematów: scenariusze polityki walki ze zmianą klimatu po roku 2012, perspektywy wydobywania gazu naturalnego i ropy naftowej i niedobór energii w krajach afrykańskich zlokalizowanych w regionie na południe od Sahary. Opublikowanie kolejnego raportu zostało przewidziane na 12 listopada 2008r.

Skrócona wersja raportu w wersji polskiej dostępna jest na stronie:
http://www.worldenergyoutlook.org/docs/weo2007/WEO_2007_polish.pdf

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mg.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także