Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-05-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-05-14
Polski generator na ogniwie paliwowym
Wspólny projekt badaczy Grupy Energokontrol i Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Tadeusza Uhla - kierownika katedry, został uwieńczony zbudowaniem prototypu generatora energii cieplnej i elektrycznej, opartego na ogniwie paliwowym. Urządzenie przeszło pomyślnie wszystkie testy i być może już niedługo będzie wykorzystywane do zasilania domków jednorodzinnych i innych niewielkich obiektów.

Ogniwa paliwowe są urządzeniami elektrochemicznymi, które wytwarzają energię użyteczną (elektryczność, ciepło) w wyniku reakcji chemicznej. W przypadku ogniw zasilanych wodoru z tlenem są całkowicie ekologiczne, bo produktem ubocznym jest tylko woda. Generator na ogniwie paliwowym pracuje w cyklu CHP (Combined Heat and Power) wykorzystuje zarówno energię elektryczną, jak i cieplną.

„To technologia przyszłości” - mówi prof. Uhl. Jest nowoczesna, ekologiczna i wydajna. Oparty na niej generator o mocy elektrycznej 16 kW i 10 kW mocy cieplnej o sprawności 60% jest w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej dla potrzeb domu jednorodzinnego. Za 10-15 lat może stać się konkurencją dla zawodowej energetyki i pozwoli na zrealizowanie systemu rozproszonych źródeł zasilania w energię.

Wielką zaletą prototypowych generatorów jest ich niewielki rozmiar. Trwałość prototypowego ogniwa wynosi obecnie 27000 godzin, co daje 3 lata ciągłej pracy. Nad zwiększeniem trwałości wciąż trwają prace i przewiduje się, że uda się do roku 2010 wydłużyć do okresu10 lat ciągłej pracy.

Koszt całego projektu nowego generatora wraz z ogniwem, potrzebnym oprzyrządowaniem tj. sterowaniem, nawilżaczami, pompami, systemem monitorującym parametry temperatury, ciśnienia, zaworami, przetwornikiem, przepływomierzami, dmuchawą, łącznie z badaniami i dokumentacją wyniósł ponad 1 mln złotych, z czego blisko 25 proc. pochodziło z funduszy unijnych. Dalszy sukces projektu należy do marketingu i rozpowszechnieniu nowego produktu na wolnym rynku. Im większą uda się uzyskać sprzedaż, tym cena będzienieższa. W przypadku osiągnięcia produkcji ok. 100 tyś. sztuk rocznie, cena generatora może osiągnąć poziom nawet 100 Euro za kilowat.

W Grupie Energoprojektu wciąż trwają prace nad skonstruowaniem generatora, opartego na ogniwie paliwowym do zasilania urządzeń. Dalsze plany to rozwinięcie projektu w kierunku pozyskiwania wodoru. Profesor Uhl przedstawia w swoich dalszych planach instalowanie dodatkowych baterii słonecznych lub turbiny wiatrowej oraz elektrolizera do produkcji wodoru z wody. Inny kierunek to konstrukcja mniejszego źródła do aplikacji mobilnych. Kolejnym tematem, jakim zamierza się zająć grupa badaczy będzie zainstalowanie prototypu generatora w domu jednorodzinnym samowystarczalnym.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wiadomości.onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także