Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-05-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-05-14
Biotechnologiczna burza mózgów
Biotechnologiczna burza mózgów
Biotechnologiczna burza mózgów
O inwestycjach biotechnologicznych w Europie dyskutować będą uczestnicy VII Środkowoeuropejskich Targów Bio – Forum, które rozpoczynają się jutro w Łodzi. Piotr Łada i Austin Lock, eksperci z PM Group, międzynarodowej firmy architektoniczno – inżynierskiej opowiedzą tam o swoich zagranicznych doświadczeniach w branży.

Bio – Forum to największa międzynarodowa impreza biotechnologiczna w Europie Środkowej. Ideą łódzkich targów biotechnologii i biobiznesu jest poszukiwanie partnerów do prowadzenia badań oraz nawiązywanie kontaktów biznesowych w branży biotechnologicznej. – Ta dziedzina gospodarki jest niezwykle trudna. Projekty biotechnologiczne są bardzo skomplikowane, ponieważ z jednej strony wymagają bardzo zaawansowanych technologii, a z drugiej muszą sprostać wymaganiom rynku. Poza tym są to przedsięwzięcia bardzo kosztowne – mówi Piotr Łada, senior project manager z PM Group Polska.

Z doświadczenia firmy wynika, że czas zaprojektowania, wybudowania, wyposażenia i uruchomienia dużego oraz średnio złożonego obiektu trwa około 36 miesięcy, a średni koszt wykonania jednego metra kwadratowego powierzchni wynosi 10 tysięcy euro.

PM Group jest jedną z wiodących europejskich firm inżynierskich świadczących usługi dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego. Firma pracowała przy takich projektach na terenie Europy, USA, Bliskiego i Dalekiego Wschodu m.in. dla Genzyme, Centocor, Elan Bio, Amgen, Pfizer, Wyeth oraz GSK Biologicals. Jednak większość inwestycji w tej branży PM Group realizowała w Irlandii.

– Tamtejsza gospodarka w ciągu ostatnich lat przyciągnęła 5 miliardów dolarów inwestycji w przemysłową biotechnologię oraz związane z nią obiekty badawczo-rozwojowe – wyjaśnia Piotr Łada. Zdaniem managera w Polsce nie do osiągnięcia są w tej chwili inwestycje biotechnologiczne podobne do tych prowadzonych w Europie Zachodniej. Chodzi głównie o zbyt wysokie koszty, ale nie tylko. - Brakuje doświadczonej kadry. W Polsce specjaliści do pracy w przemyśle biotechnologicznym kształceni są jedynie merytorycznie. Nie mają gdzie szlifować swoich umiejętności praktycznych, jeżeli nie wyjadą za granicę - tłumaczy Piotr Łada. - Dlatego tak ważne są takie inicjatywy, jak Bio – Forum, które pozwalają na wymianę międzynarodowych doświadczeń - dodaje manager.

Panel prowadzony przez PM Group podczas Bio-Forum w Łodzi - 16 maja godz. 12.30
Scale-up w produkcji leków biotechnologicznych – jak wygląda i ile kosztuje skala pilotażowa i przemysłowa farmaceutycznej produkcji biotechnologicznej na przykładzie wybranego funkcjonującego zakładu w Irlandii

Informacje o prelegentach na Bio - Forum

Piotr Łada, Senior Project Manager w PM Group Polska - w PM Group Polska jest odpowiedzialny za wdrażanie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zdobytych w Irlandii i Wielkiej Brytanii doświadczeń firmy PM związanych z projektami zaawansowanych technologii farmaceutycznych i biotechnologicznych.

Dzięki uczestniczeniu w procesach budowlanych na terenie Polski, Niemiec i USA posiada wiedzę z zakresu przygotowania i prowadzenia inwestycji pod względem projektowym i realizacyjnym. Swoje piętnastoletnie doświadczenie zdobywał głównie w branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, kosmetycznej, spożywczej, mikroelektronicznej, lotniczej oraz specjalnych obiektów laboratoryjnych i badawczo-rozwojowych. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. Aktualnie poszerza swoją wiedzę z zakresu zarządzania uczestnicząc w programie MBA. Płynnie posługuje się językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Austin Lock - współpracuje z PM UK. Należy do grupy konsultantów bio- i farmaceutycznych w PM International. Ma ponad 20-letnie doświadczenie przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym. Jest jednym z czołowych ekspertów w organizacjach ISPE. Był współautorem przewodnika dla przemysłu farmaceutycznego. Jako inżynier pracował przy projektach z zakresu Big Pharma w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Informacje o Bio – Forum

Bio-Forum, czyli Środkowoeuropejskie Targi Biotechnologii i Biobiznesu to jedno z największych wydarzeń dziedzinie biotechnologii w Europie Środkowej. Impreza organizowana jest od 2000 roku przez firmę Bio-Tech Consulting z Łodzi. Głównym celem siódmej edycji Bio - Forum jest współpraca pomiędzy młodą środkowoeuropejską biotechnologią,
a dojrzałym bio - przemysłem ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Na tegorocznych targach zaprezentowany zostanie potencjał badawczo – rozwojowy (R&D) takich krajów, jak Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja i Węgry. Produkcja nowych leków, kosmetyków czy żywności pochodzących ze środkowoeuropejskich laboratoriów stale rośnie, co pokazuje, że drzemie w niej duży potencjał na przyszłość. Wystawcami Bio – Forum są przede wszystkim firmy biotechnologiczne oraz zespoły naukowo – badawcze i naukowcy, pracujący nad aplikacyjnymi projektami, którym zależy na nawiązaniu współpracy z przemysłem.

Więcej informacji na www.bioforum.pl

Informacje o PM Group

PM Group zajmuje się zarządzaniem projektami, usługami projektowymi i architektonicznymi oraz doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Firma powstała w 1973 roku w Dublinie. Zatrudnia 1800 osób na całym świecie. W rodzimej Irlandii jest największą firmą inżynierską. Jest także tam liderem w zakresie projektowania
i realizacji inwestycji farmaceutycznych i biotechnologicznych. W Polsce PM Group prowadzi działalność od 10 lat. Główna siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, ale spółka prowadzi także biuro w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. PM Group obsługuje największe inwestycje przemysłowe w Polsce. Do klientów firmy należą m.in. DELL, LG, NSK Steering Systems, Colgate-Palmolive, AAM, Anpharm, Cargill, Cadbury Poland, Unilever, McCain Poland i Oriflame Cosmetics.

Istotnym elementem działalności PM Group Polska jest także realizacja projektów finansowanych z funduszy publicznych. W Polsce PM uczestniczy w projektach infrastrukturalnych, których budżet wynosi w tej chwili ok. 580 milionów euro
i obejmuje trzynaście dużych kontraktów m.in. nadzór nad rozbudową lotnisk, miejskich sieci wodociągowych
i kanalizacyjnych, zakładów uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków, dróg, mostów oraz obiektów użyteczności publicznej.

Więcej informacji
Ada Kondratowicz
Tel. 502 33 23 58
akondratowicz@profitcomms.pl

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Profit Communications
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także