Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-05-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-05-19
Szybki i precyzyjny detektor plastycznych materiałów wybuchowych
Szybki i precyzyjny detektor plastycznych materiałów wybuchowych
Szybki i precyzyjny detektor plastycznych materiałów wybuchowych
Naukowcy z University of Massachusetts Amherst stworzyli złożone molekuły zawierające cynk, które mogą byś stosowane w przenośnych sensorach do szybkiej i niezawodnej detekcji obecności plastycznych materiałów wybuchowych.

Czujniki zawierające związki cynku są również pierwszymi urządzeniami, które umożliwiają użytkownikowi identyfikację typu obecnego materiału wybuchowego, gdyż każdy związek metali charakteryzuje się unikalną reakcją na takowy.

„Jest to ogromne udoskonalenie istniejących czujników bazujących na polimerach, gdyż związki metali pozwalają odróżnić nawet bardzo podobne materiały wybuchowe,” – powiedział Michael Knapp, profesor chemii z University of Massachusetts Amherst. „Ta zdolność jest bardzo ważna dla ochrony lotnisk, czy agencji, które muszą być w stanie szybko wykryć i zidentyfikować rodzaj ładunku, z jakim maja do czynienia.”

Knapp oraz jego współpracownica, Meaghan Germain opatentowali odkryte przez siebie związki cynku i nawiązali współpracę z mass Amherst Office of Commercial Ventures and Intellectual Property w celu wprowadzenia swojego odkrycia na rynek.

Związki cynku mają naturę fluorescencyjną, jednakże tracą tę zdolność, gdy narażone są na działanie chemikaliów znajdujących się w plastycznych materiałach wybuchowych. Zjawisko to nazywa się ‘gaszeniem’. A ponieważ każdy związek traci w wyniku reakcji inną część swych fluorescencyjnych zdolności, mogą być one wykorzystywane do stworzenia macierzy czujników pozwalających odróżnić materiały wybuchowe, z którymi mają kontakt.

Testy wykazały również, że czujniki reagują bardzo szybko, gdyż związki cynku bardzo efektywnie zmieniają stany energetyczne. „Nie tracą one energii stopniowo jak choćby związki miedzi,” – powiedział Knapp. „Wygląda to raczej jak spadanie klifu.”

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także