Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-05-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-05-19
Ocieplanie budynków coraz droższe
Od 1 stycznia 2009 r. rozpocznie się wydawanie świadectw energetycznych nieruchomości. Wkrótce do 80 tys. ekspertów wydających świadectwa dołączą kolejne osoby.

Świadectwa energetyczne - czyli dokumenty mówiące o zużyciu energii przez budynek - nowe domy będą musiały uzyskiwać od stycznia 2008 roku. Stare obiekty wymóg ten będzie obowiązywał od 2009 roku ale nie w każdej sytuacji. O konieczności wprowadzenia świadectw energetycznych dla budynków mówi unijna dyrektywa z 2003 roku, która w Polsce miała być wprowadzona w życie ponad dziewięć miesięcy temu. Na razie jest gotowy projekt stosownej ustawy. Cztery państwa Unii wprowadziły już w życie dyrektywę dotyczącą świadectw energetycznych budynku są to: Dania, Litwa, Portugalia i Węgry.

Przepisy zakładają że każdy kupujący lub wynajmujący budynek lub lokal mieszkalny musi uzyskać informację o jego standardzie energetycznym. Ustawa tworzy system oceny energetycznej budynków, na podstawie której audytorzy energetyczni będą sporządzać stosowne świadectwa. Przedmiotem oceny jest całkowite zapotrzebowanie budynku lub lokalu mieszkalnego na energię wykorzystywaną na cele bytowe czyli na ogrzewanie ciepłą wodę klimatyzację oświetlenie.
Utworzono siedem klas energetycznych od A do G. Do klasy A będą należały budynki czy lokale mieszkalne najbardziej energooszczędne. Do klasy G zaś te których użytkowanie wiąże się z największym zapotrzebowaniem na energię co oznacza wysokie koszty eksploatacji. Paszporty energetyczne dla budynków mają być ważne przez dziesięć lat.

Budownictwo w Polsce zużywa aż 35-40%. wytwarzanej w kraju energii, transport 21%, a przemysł tylko 7%. Jak zmniejszyć energochłonność budownictwa kubaturowego przy wykorzystaniu m.in. funduszy unijnych (387 mln euro) - zastanawiali się posłowie i eksperci 7 maja na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury. Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury, zapowiedział, że w ramach wdrażania Dyrektywy Europejskiej 2002/91/WE, z końcem maja, wejdzie w życie rozporządzenie o świadectwach energetycznych budynków oraz warunkach technicznych, jakim powinien odpowiadać budynek (współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych na poziomie 0,3). Przepisy te, przy sporządzaniu projektu budowlanego, wprowadzają również obowiązek analizy wykorzystania alternatywnych źródeł energii dla budynków o powierzchni użytkowej powyżej 1000 mkw.

Działania legislacyjne pozwalają na sprawne kontynuowanie rozwoju systemu wspierania termomodernizacji, chociaż są obawy o niewystarczającą w stosunku do potrzeb inwestorów wielkość środków premiowego Funduszu Termomodernizacyjnego, - przyznał minister. Wiceprzewodniczący Komisji Krzysztof Tchórzewski przyznał, że akcja ocieplania budynków napotyka liczne przeszkody. Najmniej zgłasza się właścicieli domów indywidualnych, których przerażają korowody biurokracji związane z 25-proc. umorzeniem kosztów. Dodał, że coraz droższe staje się ocieplanie budynków, tylko w 2008 r. cena styropianu wzrosłą o 37 proc., z 75-85 zł do 120-130 zł za 1 m2.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
biznes.gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :