Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-05-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-05-30
Wspinający się po ścianach robot wykorzystuje elektroadhezję
Wspinający się po ścianach robot wykorzystuje elektroadhezję
Wspinający się po ścianach robot wykorzystuje elektroadhezję
Naukowcy z SRI International zademonstrowali wspinającego się po ścianach robota wykorzystującego nową technologię, podatną elektroadhezję. Jest on w stanie osiągać prędkość 25 centymetrów na sekundę.

Elektroadhezja, czyli sterowane elektrycznie przyciąganie elektrostatyczne, jest technologią wykorzystującą elektrycznie kontrolowaną adhezję, zastosowaną w tego typu konstrukcji po raz pierwszy. Wykorzystuje ona siłę wyidukowaną pomiędzy ładunkami elektrostatycznymi znajdującymi się na powierzchni ściany, a specjalnymi zasilanymi poduszkami znajdującymi się na robocie. Siła, z jaką działa charakteryzuje się wartościami pomiędzy 0,5 a 1,5 niutona na centymetr kwadratowy. W odróżnieniu od konwencjonalnej adhezji, elektroadhezja może zostać wyłączona w celach transportowych, czy do konserwacji. Technologia ta wykorzystuje niewielkie ilości energii, bo zaledwie 20 mikrowatów na jeden niuton, i pozwala wspinać się po pionowych powierzchniach nawet wtedy, gdy są one zakurzone, czy nierówne.

„Ostatnie wydarzenia, takie jak naturalne katastrofy, czy operacje wojskowe powodują rosnące zapotrzebowanie na solidnego robota będącego w stanie poruszać się w trzech wymiarach,” – powiedział Harsha Prahlad, starszy inżynier SRI. „Zdolność do wspinania się po murach oraz innych konstrukcjach daje w zastosowaniach militarnych, jak rekonesans, instalacja czujników, czy sieci, unikalne możliwości. SRI jest dumne, że opracowało robota wykorzystującego elektroadhezję, który może pomóc w takich sytuacjach.”

Robot ten doskonale sobie radzi na różnych powierzchniach, w tym na: betonie, drewnie, stali, szkle, czy cegle. Zarówno na powierzchniach przewodzących jak i nie. Jest w stanie pokonać również przeszkody, takie jak choćby: pęknięcia, czy narożniki. Elektroadhezja zużywa niewiele energii, zapewnia bardzo cichą pracę, a także prostą i lekką konstrukcję.

Dzisiaj, roboty SRI sterowane są zdalnie. Jednakże w przyszłości mają one być w stanie pracować poza polem widzenia sterowane systemem GPS.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
SRI
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także