Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-04
Włochy chcą powrócić do energetyki atomowej
22 maja bieżącego roku włoski rząd podał do wiadomości, że zgodnie ze swoją obietnicą wyborczą, zamierza zmienić politykę energetyczną państwa i po 20 letniej przerwie, powraca do budowy elektrowni atomowych. Taka decyzja została podyktowana olbrzymim deficytem na krajowym rynku energii i wzbudzającym obawę, silnym uzależnieniem Włoch od zagranicznych dostawców paliw.

„Podczas kadencji obecnego parlamentu postawimy pierwszy kamień pod budowę w naszym kraju grypy elektrowni atomowych nowej generacji” – oświadczył minister rozwoju gospodarczego Włoch, Claudio Scajola podczas spotkania z federacją pracodawców Confindustria.

„Nie możemy dłużej unikać podjęcia planów powrotu w do energii atomowej” – powiedział Scajola. „Tylko elektrownie atomowe mogą produkować energię na szeroką skalę i w bezpieczny sposób, która jest konkurencyjna cenowo i akceptowalna przez środowisko naturalne”.

Decyzję o zaprzestaniu produkcji energii elektrycznej przez elektrownie atomowe Włosi podjęli w referendum, które miało miejsce w 1987 roku, rok po katastrofie w Czarnobylu. Po referendum Włochy zamknęły cztery elektrownie atomowe, co spowodowało duży niedobór energii i konieczność jej importu. W ostatnich latach Włosi doświadczyli kilku przypadków niedoboru energii elektrycznej spowodowanych problemami dystrybucyjnymi. We wrześniu 2003 roku cały kraj odczuł brak energii spowodowany problemami z dostawą energii kupowanej w Szwajcarii. Wraz w wieloma innymi krajami w Europie Włochy obecnie kupują energię w godzinach szczytu od swoich sąsiadów włączając Francję, która większość swojej energii elektrycznej produkuje właśnie w elektrowniach atomowych. Zimą 2006 roku rząd włoski został zmuszony do podjęcia ekonomicznej decyzji o sięgnięciu do rezerw strategicznych, by sprostać skutkom przerw w dostawach rosyjskiego gazu.

Zależność od zagranicznych surowców energetycznych sięga aż 87% ogólnych potrzeb kraju. Pochodząca spoza kraju ropa naftowa stanowi 43% a gaz 36%. Rosja i Algieria dostarcza aż 67% włoskiego zapotrzebowania na gaz a według danych największej włoskiej grupy energetycznej Enel, Włosi produkują energię elektryczna głównie w elektrowniach opalanych gazem.

Powrót do obietnic atomowych będzie długi i skomplikowany, ze względu na przewidywane sprzeciwy grup politycznych i opozycji. Edison, jeden z włoskich koncernów energetycznych wyraziła swoją obawę, że cała procedura związana z uzyskaniem pozwoleń i budową może sprawić, że pierwsza elektrownia nie zostanie oddana do eksploatacji wcześniej niż w roku 2020.

Scajola nawiązał w swoim wystąpieniu do bezpiecznych reaktorów atomowych 4 generacji sugerując, że to właśnie te reaktory znajdą zastosowanie w nowych elektrowniach. Reaktory 4 generacji wciąż są na etapie badań i jeśli wszystko pójdzie dobrze, będą dostępne dla przemysłu dopiero za 20-25lat.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
energy-daily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :