Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-04
GE Energy i Schlumberger Carbon Services popisały umowę dot. technologii IGCC
Firma GE Energy podpisała umowę z Schlumberger Carbon Services, która ma na celu przyspieszenie wdrażania technologii czystego węgla. Umowa pozwoli na wzajemne dopasowanie doświadczeń GE w zakresie technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa (IGCC) oraz sprawdzonych rozwiązań firmy Schlumberger w zakresie wychwytywania oraz geologicznego składowania dwutlenku węgla, wyboru miejsc składowania oraz ich kwalifikacji.

GE jest pionierem w zakresie rozwoju, zastosowania i eksploatacji technologii IGCC, a firma Schlumberger oferuje unikalną wiedzę, technologię i zarządzanie projektowe w zakresie składowania dwutlenku węgla (CO2) – gazu, który może przyczyniać się do zmian klimatycznych.

„Jest to pierwszy tego rodzaju sojusz między liderami w dziedzinie technologii IGCC oraz składowania dwutlenku węgla. Ma on przyspieszyć komercyjny rozwój i wdrożenia w zakresie produkcji energii z wykorzystaniem technologii czystego węgla, jak również zachęcić do tworzenia odpowiednim ram ustawowych” – powiedział Rod Christie, Prezes GE Energy w Europie Środkowej, Wschodniej oraz krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

„GE Energy już dziś może zaprojektować i zbudować elektrownię IGCC lub przekształcić istniejącą elektrownię. Dzięki temu porozumieniu nasze dwie firmy zsynchronizują potrzeby techniczne związane z przechwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla. Uzyskamy dzięki temu wysoką operatywność, która pozwoli nam wspólnie oferować klientom ekonomiczne i kompleksowe rozwiązania w ramach technologii IGCC z mechanizmami wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Będą one mogły być od razu wdrażane
w ramach odpowiednich uregulowań prawnych” – dodał Christie.

O ile nowa umowa daje odpowiednie podstawy techniczne i komercyjne do rozwoju produkcji energii z węgla, to do wdrożeń na dużą skalę potrzebne są czytelne regulacje oraz odpowiednie decyzje strategiczne. Elektrownie IGCC budowane przez GE Energy mogą być skonstruowane w ten sposób, by od samego początku wykorzystywać technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (ang. Carbon Capture and Storage - CCS). Drugą opcją jest takie zaprojektowanie elektrowni, aby możliwe było wdrożenie technologii CCS w późniejszym etapie, gdy dzięki odpowiednim przepisom oraz decyzjom strategicznym powstaną ku temu sprzyjające warunki.

Sprawdzony w praktyce proces gazyfikacji IGCC oferowany przez GE Energy oczyszcza ciężkie paliwa i zamienia je w wysokowartościowe paliwo, napędzające turbiny gazowe
w wydajnych systemach cyklu kombinowanego (instalacjach gazowo-parowych). GE Energy przoduje w technologii IGCC od czasu dostarczenia turbiny gazowej do kalifornijskiej elektrowni Cool Water, która była pierwszym projektem demonstracyjnym IGCC, uruchomionym w 1984. Technologia IGCC od GE jest również eksploatowana od ponad 10 lat w elektrowni TECO Polk na Florydzie.

Firma oferuje obecnie projekty elektrowni IGCC na skalę komercyjną. Gwarantują one parametry lepsze niż instalacje gazowo-parowe zasilane gazem ziemnym, pod względem emisji tlenków siarki i azotu oraz cząstek stałych. Technologia IGCC zużywa także mniej wody niż konwencjonalne elektrownie opalane pyłem węglowym. Kilka firm energetycznych we wschodniej części USA, wliczając w to Duke Energy, AEP i Tenaska, pracuje obecnie nad proponowanymi projektami IGCC wykorzystującymi technologię GE.

Technologia IGCC oferowana przez GE jest ważnym elementem inicjatywy ecomagination, wprowadzonej przez GE w skali całej korporacji, aby szukać odpowiedzi na takie wyzwania, jak potrzeba czystszych i bardziej wydajnych źródeł energii, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń czy zapewnienie wystarczającej ilości czystej wody.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
GE Energy, Mmd Corporate
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także