Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-05
Już wkrótce armia małych robotów będzie przemierzać Antarktydę gromadząc dane
Już wkrótce armia małych robotów będzie przemierzać Antarktydę gromadząc dane
Już wkrótce armia małych robotów będzie przemierzać Antarktydę gromadząc dane
Naukowcy z Georgia Tech stworzyli SnoMote, małego robota wyglądającego jak skuter śnieżny, który będzie w stanie zdobyć Antarktydę. Będzie musiał zmierzyć się z ekstremalną pogodą, śliskim gruntem oraz pęknięciami i nierównościami podłoża.

Całe tuziny wyposażonych w czujniki oraz stacje pogodowe SnoMote mogłyby przemierzać Antarktydę gromadząc dane, które dziś zbierane są przez satelity.

Ayanna Howard, profesor Georgia Tech od dwóch lat pracuje w ramach finansowanego przez NASA grantu nad małymi, 70 centymetrowymi robotami, które mogłyby wypełnić takie zadania.

Jej pierwszym projektem był robot wzorowany na pająkach. Nie radził sobie jednak z poruszaniem się w trudnym, zaśnieżonym terenie. Dlatego Howard wraz z kolegami sięgnęli po coś na kształt zabawkowego skutera śnieżnego, który wyposażyli w czujniki, mierniki i kamery.

Opracowała ona program, który pozwala SnoMote komunikować się z innymi w celu ustalenia kierunku eksploracji. W oparciu o tak gromadzone dane same roboty decydują o tym jak wykonać powierzone im zadanie.

Kolejnym wyzwaniem była metoda nawigowania po dużych połaciach gładkiego śniegu, gdzie zawodziły tradycyjne metody. Problem rozwiązano poprzez nawigację w oparciu o mikroskopijne pęknięcia lodu oraz pokrywy śnieżnej.

Pierwsze symulacje pokazały, że opracowana metoda nawigacji działa i jest efektywna, jednakże prawdziwym testem będzie próba na lodowcach Alaski.

Wspólnie z Derrickiem Lampkinem z Penn State University, Howard zaprojektowała ważącą około 30 kilogramów skorupę, która jest w stanie znieść ekstremalne zimowe warunki. Może być ona wyposażona dodatkowo w ogrzewanie, by zapewnić warunki do pracy komputerów.

Lampkin wskazał jako swój cel, stworzenie „skalowalnej, autonomicznej, ruchomej sieci monitorującej klimat.”

Naukowcy mają nadzieję, że ich roboty będą kosztowały około 10 tysięcy dolarów, czyli relatywnie niewiele, przynajmniej dla agencji rządowych, czy instytutów badawczych.

Im więcej będzie robotów, tym lepiej. Do stworzenia adekwatnego modelu klimatycznego potrzeba wielu precyzyjnych punktów pomiarowych.

Howard zakłada powstanie armii 50 SnoMote przemierzających lodowe równiny gromadząc dane. „Kwestia sprowadza się do tego, jak zrealizować ten plan w możliwie niedrogo?” – powiedziała.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Wired
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :