Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-13
"Genetyczne" podejście do kwestii oczyszczania wody
Genetyczne podejście do kwestii oczyszczania wody
"Genetyczne" podejście do kwestii oczyszczania wody
Technologia RNAi stosowana dotychczas w badaniach medycznych może być wykorzystana do opracowania nowego procesu oczyszczania wody z zanieczyszczeń organicznych, przede wszystkim grzybów. Pierwsze badania w tym kierunku przeprowadzono na Duke University w Durham (USA).

RNA interference (RNAi) jest stosunkowo młodą technologią genetyczną, w której stosowane są krótkie fragmenty materiału genetycznego, komplementarnego jak klucz do zamka z żądanym genem. Gdy fragment ten przedostanie się do komórki przyłącza się w odpowiednim miejscu do materiału genetycznego i inhibituje lub blokuje aktywność danego genu. Prowadzi to np. do zatrzymania czynności życiowych niepożądanych mikroskopijnych grzybów obecnych w wodzie. Naukowcy z Duke University przeprowadzili serię eksperymentów, które potwierdziły wysoki potencjał nowej technologii.

Dotychczas RNAi stosowana jest w badaniach biomedycznych, jak dotąd nie używano jej w problemach walki z zanieczyszczeniem wody. Jeśli nowa technologia zostanie dopracowana może stać się rewolucją w biednych krajach, które nie stać na drogą infrastrukturę oczyszczania ścieków.

Patogeny takie jak bakterie, wirusy są znacznym zagrożeniem kryjącym się w wodzie pitnej w wielu krajach zarówno rozwiniętych jak i tych, które czeka długa druga rozwoju – mówi Sara Morey, doktorantka Claudii Gunsch, asystenta w Duke's Pratt School of Engineering. Nasze wyniki pokazały, że w precyzyjny sposób możemy wyeliminować groźne grzyby obecne w wodzie. Mamy nadzieję, że również uda nam się w ten sposób zneutralizować bakterie i wirusy – kontynuuje Morey.

Technicznie naukowcy zamierzają zrealizować swoja ideę poprzez skonstruowanie specjalnego filtra, po przejściu którego woda pozbawiona byłaby groźnych patogenów. Filtr taki musiałby być okresowo wymieniany, w perspektywach jest możliwa jego wersja do regeneracji. Technologia ta ma być w ostatecznym rozrachunku o wiele tańsza od dezynfekcji chlorem lub promieniowaniem UV.

W najbliższym czasie naukowcy przetestują swoje rozwiązanie w wodzie zanieczyszczonej różnorodnymi patogenami.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
duke.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także