Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-16
Schwarze Pumpe ma ruszyć we wrześniu
Schwarze Pumpe ma ruszyć we wrześniu
Schwarze Pumpe ma ruszyć we wrześniu
Elektrownia Schwarze Pumpe to pilotażowy projekt w dziedzinie czystych technologii węglowych zainicjowany przez koncern Vattenfall. Przedsięwzięcie rozpoczęte w maju 2006 roku stanowi pole doświadczalne do badania technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. W wrześniu tego roku do użytku ma zostać oddana instalacja o mocy 30 MW.

Vattenfall chcąc mieć swój wkład i udział w znalezieniu rozwiązania problemu z emisją dwutlenku węgla podjął się realizacji długofalowego projektu badawczego dotyczącego wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, czyli tzw. technologii CCS (ang. „carbon, capture and storage”).

W Schwartze Pumpe zostanie zastosowana technologia tlenowo-paliwowa. Do kotła spalającego węgiel zostanie doprowadzony czysty tlen, a nie powietrze atmosferyczne, co ograniczy problem powstawania związków azotu w procesie spalania. Powstający dwutlenek węgla będzie wychwytywany sprężany a następnie skraplany co umożliwi jego przepompowanie kilometr poniżej powierzchni do porowatych utworów geologicznych z piaskowca. W elektrowni Schwarze Pumpe „czyste” spaliny, że będą mogły być emitowane przez chłodnie kominowe. Elektrownia podobnie jak jej konwencjonalne odpowiedniki będzie wyposażona układ odpylający oraz instalację odsiarczania, zastosowana tam zostanie także metoda wtryskiwania amoniaku pozwalającą na obniżenie emisji tlenków azotu.

Vattenfall zainicjował projekt w 2001 roku i zgodnie z planem powinien się on zakończyć oddaniem do eksploatacji elektrowni demonstracyjnej o mocy 250 MW oraz stworzeniem koncepcji technologii nadającej się do zastosowania na skale przemysłową. Będzie ona dostępna najpóźniej do 2020 r. Jednak zanim powstanie obiekt demonstracyjny, trzeba wykonać wiele badań i prób.

Pilotażowa elektrownia Vattenfal powiązana jest z europejskim projektem o nazwie ENCAP. W ramach projektu badane są różne metody mające uniknąć powstawania dwutlenku węgla i tlenków azotu jako produktów końcowych spalania węgla. W projekt zaangażowało się blisko 30 firm i instytucji, w tym pięć największych europejskich koncernów energetycznych, producenci maszyn i urządzeń dla energetyki Alstom i Siemens. Na potrzeby projektu stworzono budżet w wysokości 30 mln euro.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
vattenfall.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także