Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-20
ZA Puławy i Air Liquide Polska - umowa o wartości 680 mln zł
ZA Puławy i Air Liquide Polska - umowa o wartości 680 mln zł
ZA Puławy i Air Liquide Polska - umowa o wartości 680 mln zł
17 czerwca Zakłady Azotowe "Puławy" Spółka Akcyjna zawarły umowę znaczącą z firmą Air Liquide Polska Sp. z o.o.. W ramach kontraktu „Air Liquide” wybuduje oraz obsłuży na dzierżawionym od „Puław” gruncie instalacje do separacji powietrza i od 1 stycznia 2010 r. zacznie dostarczać gazy: tlen i azot. Umowa zawarta jest na okres 15 lat, a jej szacunkowa wartość wynosi 680 000 000 zł.

- Powstająca tlenownia to ważny element strategii Spółki i kluczowy etap rozbudowy ciągu produkcyjnego „tlenownia-amoniak-mocznik - informuje prezes zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” Paweł Jarczewski. - Ta inwestycja pozwoli nam zwiększyć znacząco produkcję mocznika, którego ceny na światowych rynkach wyraźnie zwyżkują. Dodatkowe 270 000 ton produktu/rok zwiększy nasze zdolności produkcyjne mocznika, które już za niespełna dwa lata będą wynosić 1 215 000 ton/rok.

Dodatkowymi efektami wynikającymi bezpośrednio lub pośrednio z realizacji tego przedsięwzięcia będą: zwiększenie zdolności produkcyjnych amoniaku o około 170 000 t/rok (obecnie 955 000 t/rok) i kaprolaktamu o ok. 5 000 t/rok (obecnie 65 000 t/rok). Obniżą się wskaźniki konsumpcji: gazu ziemnego na instalacjach amoniaku II (około 5,4%) oraz amoniaku na instalacjach mocznika o ponad 3,5% (czego efektem ekologicznym będzie zmniejszenie emisji amoniaku do środowiska).

Rozbudowa ciągu produkcyjnego „tlenownia-amoniak-mocznik” składa się z dwóch etapów. Pierwszy to wspomniana nowa tlenownia, która zastąpi obecnie działające bloki tlenowe. Drugi etap obejmuje prace modernizacyjne i intensyfikacyjne instalacji wytwarzającej mocznik.

Tlenownia powstanie wg formuły „over the fence”. Zgodnie z nią "Puławy" wybudują fundamenty i doprowadzą media. "Air Liquide" wbuduje instalacje do separacji powietrza, będzie je obsługiwać oraz remontować. Na podstawie oddzielnych umów „Puławy” wydzierżawią grunt oraz będą zaopatrywać instalacje w media konieczne do pracy instalacji: energię elektryczną, parę wodną i wodę. – tłumaczy Członek Zarządu „Puław” – Lech Schimmelpfennig.

Budowa nowej tlenowni to pierwsza inwestycja w powstałej w październiku 2007 r. Puławskiej Podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Ciąg produkcyjny „tlenownia-amoniak-mocznik” to obecnie największa z realizowanych inwestycji. Jest ona wynikiem realizacji zobowiązań zawartych w Strategii Spółki z 2007 roku.

Air Liquide Polska Sp. z o.o. wchodzi w skład Grupy Air Liquide założonej w 1902r - światowego potentata w dziedzinie produkcji i dystrybucji gazów technicznych. Firma jest też liderem w dziedzinie technologii rozdziału powietrza w segmencie "Large Industrie".

Air Liquide Polska. sp. z o.o. rozpoczęła działalność w Polsce 1995r. W chwili obecnej jest jednym z czterech największych dostawców gazów technicznych na polskim rynku. Posiadają zakłady produkcyjne w Dąbrowie Górniczej i Krakowie. Obydwa produkują gazy techniczne na potrzeby hut w Krakowie i Dąbrowie Górniczej wchodzących w skład Grupy ArcelorMittal.


Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna. Spółka giełdowa (od października 2005 r.), której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (50,73%). Działa obecnie na trzech głównych rynkach produktowych:

* nawozów dla sektora rolniczego (mocznik, saletra amonowa, roztwór saletrzano-mocznikowy RSM, siarczan amonu) – czołowy producent w kraju i na świecie
* melaminy (wykorzystywana do produkcji żywic syntetycznych, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle meblarskim, rynku farb i lakierów, przemyśle włókienniczym, czy papierniczym) – trzeci producent na świecie, jedyny producent w Polsce,
* kaprolaktamu (tworzywo wykorzystywane m.in. do produkcji włókien tekstylnych, przemysłowych, do produkcji dywanów, czy żywic inżynieryjnych, stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i spożywczym) – jeden z dwóch producentów w Polsce.

Spółka jest największą firmą w branży nawozowo-chemicznej w Polsce i liczącym się producentem na świecie. Około połowa jej przychodów pochodzi z eksportu.

Więcej informacji: www.zapulawy.pl

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
zapulawy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także