Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-24
Nowy przenośny detektor rtęci
Nowy przenośny detektor rtęci
Nowy przenośny detektor rtęci
Naukowcy z University of Massachusetts Amherst skonstruowali czujniki, które są w stanie natychmiast wykryć obecność rtęci w wodzie nawet wtedy, gdy znajdują się w niej również i inne metale.

„Zatrucie rtęcią wciąż jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, a jej globalna emisja wciąż rośnie w wyniku spalania odpadów stałych oraz paliw kopalnianych,” – powiedział Gregory Tew, profesor University of Massachusetts. „Wykorzystaliśmy inteligentne polimery do stworzenia niedrogich, przenośnych i łatwych w użyciu czujników, które stanowią ogromny postęp w stosunku do wykorzystywanych dziś przenośnych urządzeń pomiarowych,” – powiedział Tew.

Według Tewa, rtęć charakteryzuje długi okres rozpadu w atmosferze, co sprzyja rozprzestrzenianiu się skażenia na dużych obszarach, zarówno wodnych, jak i lądowych. Co gorsza, bakterie są w stanie przetworzyć różne formy rtęci w metylotręć, wprowadzając te neurotoksynę do łańcucha pokarmowego.

Czujniki zostały skonstruowane poprzez pokrycie bawełniano-papierowego filtra polimerami zawierającymi terpirydynę, cząsteczkę, która znana jest ze swej zdolności do łączenia się z metalami. Po umieszczeniu pasków powleczonego papieru w wodzie, Tew zauważył natychmiastową zmianę koloru na różowy, już przy stężeniu na poziomie 2 tysięcy cząstek na miliard. Zmiana koloru dała się zaobserwować po około pół godzinie przy stężeniu 2 tysięcy cząstek na miliard, co jest obecnym standardem wody pitnej.

Nawet dziesięciokrotne przekroczenie norm stężenia metali ciężkich nie wpływa negatywnie na zdolność rtęci do zmiany koloru na różowy.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także