Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-26
Luka w oprogramowaniu Citect SCADA
Luka w oprogramowaniu Citect SCADA
Luka w oprogramowaniu Citect SCADA
Core Security Technologies ujawniło lukę w zabezpieczeniach Citect SCADA, flagowego programu firmy Citect do sterowania procesem w przemyśle. Odkrycie to oznacza, że tysiące firm wykorzystujących systemy Citect SCADA może nieświadomie wystawić na niebezpieczeństwo swe krytyczne procesy oraz zasoby, które właśnie najbardziej powinny być chronione. Wyjściem z sytuacji jest zainstalowanie specjalnej ‘łatki’, albo innego rozwiązania proponowanego przez producenta oprogramowania.

Według CoreLabs będącego badawczą częścią Core Security, napastnik mógłby wykorzystać lukę w zabezpieczeniach i uzyskać zdalny, nie uwierzytelniony dostęp do komputera, na którym uruchomione jest CitectSCADA. W dalszej konsekwencji mógłby przejąć kontrolę nad procesami sterowanymi przez wadliwe oprogramowanie.

Oficjalna aktualizacja zabezpieczeń Citect, dostępna u dostawcy, oferuje klientom do wyboru:
- wyłączenie otwartego łącza baz danych ODBC,
- automatyczne odrzucanie zdeformowanych pakietów ODBC, które mogą stanowić próbę włamania

Dostawca zwraca jednakże uwagę na to, iż sieci SCADA, PLC, DCS, RTU, czy sterowania procesem nigdy nie powinny być wystawiane bez zabezpieczeń do Internetu. Citect radzi, by sieci takie, w miarę możliwości, odizolować od Internetu całkowicie, lub zastosować technologie, jak firewall, chroniące przed nieuprawnionym dostępem.

Faktem jest, iż pomimo wyraźnych zaleceń dotyczących odseparowania systemów SCADA od Internetu, wiele firm łączy sieci sterujące procesem z wewnętrznymi sieciami firmowymi, a te z kolei są połączone z Internetem.

„Pomimo tego, że oprogramowanie SCADA nie jest projektowane z myślą o wystawianiu go w Internecie i bezwzględnie powinno funkcjonować na wyizolowanych sieciach sterujących procesem, w rzeczywistości większość firm zostawia możliwość dostępu z zewnątrz.” – powiedział Iván Arce z Core Security Technologies.

Citect wskazał całą rzeszę klientów, którzy mogą być narażeni na niebezpieczeństwo. Wśród nich znajdują się firmy z sektorów: kosmicznego, spożywczego, produkcyjnego, naftowego, gazowego, czy pożytku publicznego.

Wykryta luka w zabezpieczeniach CitectSCADA może umożliwić zdalny, nie uwierzytelniony dostęp do oprogramowania, a w dalszej konsekwencji przejęcie nad nim kontroli. Aplikacje CitectSCADA oraz CitectFacilities obsługują otwarte łącza baz danych ODBC umożliwiające zdalny dostęp SQL do baz danych. Z tego powodu, element serwera ODBC jest wykorzystywany do obsługi próśb od klientów sieci TCP/IP. Prośby są obsługiwane przez port TCP, przez który protokół warstwy aplikacji odbiera pakiet inicjujący, który określa długość strumienia danych, a następnie kolejny pakiet o tej samej długości. Gdy dane zostają ściągnięte z sieci, zostają przekopiowane do wewnętrznego bufora, bez wcześniejszego sprawdzenia, czy jest w nim dość miejsca.

Luka polega na braku skutecznego mechanizmu sprawdzającego długość strumienia danych ściąganych z sieci. Specjalnie spreparowane pakiety mogą zostać wykorzystane do nieuprawnionego wejścia. Jest to książkowy przykład prostego, klasycznego przepełnienia bufora stosu (stack-based buffer overflow).

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Automation
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także