Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-06-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-06-30
Nowy robot badający wnętrze rur może poruszać się również w pionie
Nowy robot badający wnętrze rur może poruszać się również w pionie
Nowy robot badający wnętrze rur może poruszać się również w pionie
Niezależne norweskie laboratorium SINTEF opracowuje robota, który jest w stanie wspinać się wewnątrz pionowych rur wykrywając wycieki i monitorując ich stan.

Inżynierowie z SINTEF wykorzystali przy konstruowaniu nowego robota doświadczenia ze swoich poprzednich konstrukcji: robota pożarniczego Anna Konda, oraz robota węża AiKo. Będzie on w stanie poruszać się wewnątrz pionowych rur o średnicy nawet 20 centymetrów.

„Opracowujemy właśnie system wizyjny, który umożliwi robotowi nawigowanie. Równocześnie, wykorzystujemy robota Lego Mindstorm do gromadzenia danych do ćwiczenia systemu wizyjnego,” – powiedział Jens Thielemann z SINTEF. „Robot Lego ma umocowaną kamerę i porusza się wzdłuż rur za specjalnie spreparowaną mapą. Kolejnym krokiem będzie zintegrowanie systemu wizyjnego ze sterowaniem robota.”

System wizyjny robota wykorzystuje do stworzenia mapy głębokości systemu rur, pomiar ilości światła. „Dzięki specjalnemu algorytmowi, robot będzie w stanie samodzielnie nawigować i poruszać się naprzód,” – powiedział Thielemann. „Dzięki naszym doświadczeniom z poprzednimi robotami, staliśmy się w kwestii mechanizmów sterujących, naprawdę dobrzy,” – powiedział Erik Kyrkjebo, cybernetyk z SINTEF. Obecnie pracujemy nad robotem składającym się z 10-11 modułów, każdy wyposażony w identyczna parę plastikowych kół. Całkowity ciężar musi być dobrze rozłożony pomiędzy poszczególne moduły. Poruszając się w poziomie, robot zachowuje się jak pociąg; będzie jednak w stanie poruszać się również w pionie.”

Gdy robot wejdzie do pionowej rury, unosi głowę tak, by dotknąć ściany. Następnie przesuwa się w bok, brzuchem do ściany poruszając się spiralnie do góry; albo obraca się na grzbiet, przyczepia do ściany i toczy do góry.

Naukowcy testują obecnie pierwsze dwa z jedenastu modułów, by sprawdzić, czy koncepcja w ogóle sprawdza się w praktyce. Gotowy, kompletny prototyp ma być gotowy jeszcze w tym roku. Ma być zbudowany z aluminium i mierzyć półtora metra długości.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :