Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-07-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-07-16
Nieużytki kluczem do produkcji bioenergii
Nieużytki kluczem do produkcji bioenergii
Nieużytki kluczem do produkcji bioenergii
Biopaliwa mogą być w przyszłości istotnym elementem światowego systemu energetycznego, szczególnie jeśli uprawa biomasy odbywać się będzie na terenach dziś opuszczonych i zdegradowanych, czytamy w raporcie przygotowanym przez naukowców z Carnegie Institution oraz Stanford University. Wykorzystanie tych terenów na potrzeby produkcji biomasy zamiast przekształcania funkcjonujących gospodarstw, czy zajmowania nowych terenów, może wpłynąć na zahamowanie wzrostu cen żywności oraz wycinki lasów.

Bioenergia jest w stanie pokryć do 10 procent zapotrzebowania na energię w takich krajach jak Ameryka Północna, Europa, czy Azja. Co więcej, w niektórych krajach rozwijających się, szczególnie w Afryce, bioenergia jest w stanie pokryć wielokrotność całego zapotrzebowania na energię bez ograniczania produkcji żywności, czy niszczenia lasów.

Amerykańscy naukowcy: Elliot Campbell, Robert Genowa i Christopher Field z Carnegie Institution Department of Global Ecology, oraz David Lobell ze Stanford University oszacowali obszar porzuconych obszarów rolnych i obliczyli w oparciu o dane historyczne, zdjęcia satelitarne i modele ekosystemu, ich potencjał dotyczący produkcji bioenergii.

Naukowcy szacują, że na świecie około 4,7 miliona kilometrów kwadratowych nieużytków mogłoby być wykorzystanych w celu produkcji . Potencjał tego obszaru, porównywalnego z połową terytorium Stanów Zjednoczonych razem z Alaską, zależy oczywiście od jakości gleby, klimatu oraz specyfiki poszczególnych regionów; jednakże naukowcy szacują, że globalne zbiory suchej biomasy mogłyby wynieść nawet 2,1 miliarda ton. Ilość ta umożliwiłaby wygenerowanie około 41 eksadżuli (1018) energii. Choć jest to wielkość imponująca, bo równoważna blisko 7 miliardom baryłek ropy, pozwoliłaby zaspokoić jedynie 8 procent globalnego zapotrzebowania na energię.

„W skali kraju, największym potencjałem bioenergetycznym dysponują: Stany Zjednoczone, Brazylia i Australia,” – powiedział Elliot Campbell, główny autor raportu. „Kraje te mają najwięcej nieużytków. Jednakże, nawet gdyby wykorzystać wszystkie te tereny znajdujące się Stanach Zjednoczonych, pozwoliłoby to zaspokoić zaledwie 6 procent zapotrzebowania kraju na energię.”

Raport wskazał jednak okazje znajdujące się w innych częściach świata. W niektórych afrykańskich krajach, gdzie ekosystemy stepowe są bardzo żyzne, a obecne zapotrzebowanie na paliwa kopalne jest niskie, biomasa mogłaby zapewnić nawet 37 razy więcej energii, niż jest zużywane obecnie.

„Nasze badania jasno wskazują, że istnieje w bioenergii potencjał, i że są obszary, gdzie opłaca się uprawiać biomasę z przeznaczeniem na energię, bez negatywnego wpływu na produkcję żywności i lasy.” – powiedział Christopher Field, dyrektor Department of Global Ecology. „Nie możemy jednak w najbliższych dekadach liczyć na bioenergię jako dominujący składnik globalnego bilansu energetycznego. Przekroczenie udziałów wskazanych w raporcie może wpłynąć niekorzystnie na produkcję żywności a także spowodować zmiany środowiskowe.”

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Carnegie Institution, physorg.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także