Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-07-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-07-22
Mikroczujniki posłużą do śledzenia zagrożonych gatunków zwierząt
Mikroczujniki posłużą do śledzenia zagrożonych gatunków zwierząt
Mikroczujniki posłużą do śledzenia zagrożonych gatunków zwierząt
Indian Institute of Information Technology-Allahabad (IIIT-A) opracowuje czujniki, które posłużą do śledzenia zagrożonych gatunków zwierząt.
Czujniki wielkości cząsteczek kurzu zostaną umieszczona na zwierzęcym futrze i zastąpią niewygodne czujniki zamontowane na obrożach, które wykorzystywane są obecnie.

„Będzie to bezprzewodowa sieć mikroelektromechanicznych urządzeń, które będą w stanie wykryć światło, temperaturę, czy aktywność zwierząt.” – powiedział MD Tiwari, dyrektor IIIT-A.

Projekt Rs 6-crore realizowany jest w Hindusko-Szwajcarskim Centrum Mikroelektroniki, które znajduje się na kampusie IIIT-A. „Szwajcarscy naukowcy są ekspertami w dziedzinie mikroelektroniki, a ich wiedza będzie bardzo użyteczna przy udoskonalaniu czujników.” – dodał Tiwari.

„Obroże radiowe niosą ze sobą niedogodności w postaci kłopotów z zasilaniem, czy niewygodnego kształtu, co powoduje awarie sieci komunikacyjnej i w konsekwencji nie pomaga w śledzeniu zwierząt.” – powiedział Tiwari.

Pod kierownictwem Shirshu Verma, naukowcy z IIIT-A prowadzą badania zmierzające do zrozumienia mechanizmu generowania energii przez takie żywe organizmy, jak: moskity, króliki, czy pchły.

Dzisiejsze czujniki mają ograniczoną żywotność uzależnioną od baterii. Dlatego naukowcy badają możliwość ponownego ładowania ich energią emitowaną przez organizmy, na których czujniki się znajdują. Dzięki temu, czujniki mogłyby działać o wiele dłużej.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
expressindia
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także