Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-07-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-07-28
Statek-laboratorium w Szczecińskiej Stoczni Remontowej GRYFIA
Statek-laboratorium w Szczecińskiej Stoczni Remontowej GRYFIA
Statek-laboratorium w Szczecińskiej Stoczni Remontowej GRYFIA
W Szczecińskiej Stoczni Remontowej GRYFIA S.A. remontowany jest rosyjski statek naukowo-badawczy "Akademik Fiodorow". Jest to swoisty statek-laboratorium wypełniony sprzętem i aparaturą do badań obszarów polarnych.

Okręt badawczy "Akademik Fiodorow" zbudowany w Finlandii w 1987 r. należy do Instytutu Arktyczno-Antarktycznego w Sankt Petersburgu. Ma napęd elektryczny, 141 m długości, kilkanaście laboratoriów, zabiera 75 członków załogi i prawie 200 naukowców. Na pokładzie znajduje się hangar i lądowisko dla śmigłowców.

Statek pełni funkcje naukowo-badawcze, na jego pokładzie znajdują się urządzenia m. in. do badań hydrograficznych, hydrochemicznych, hydrobiologicznych. Specjalna konstrukcja kadłuba i wysoka klasa lodowa pozwalają na wykorzystanie statku do żeglugi w rejonach polarnych. Jego zadaniem jest m. in. transport wyposażenia, zaopatrzenia i naukowców do stacji badawczych na Antarktydzie i w Arktyce. Jednostka umożliwia transport od 8 do 10 kontenerów laboratoryjnych z własnym zasilaniem elektrycznym i instalacją sanitarną. Statek w swojej historii zaopatrywał m.in. Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego na Antarktydzie.

Okręt uczestniczył w licznych ekspedycjach polarnych. Brał udział w słynnej rosyjskiej wyprawie polarnej Arktyka 2007. Wówczas na pokładzie statku znajdowały się dwa batyskafy: Mir 1 i Mir 2. Na świecie jest tylko pięć takich pojazdów, mogących zejść na głębokość 6000 metrów. 2 sierpnia dwa Miry wraz z naukowcami dotarły na dno Oceanu Arktycznego i na głębokości 4261 m posadowiono tytanową kapsułę z flagą Rosji i przesłaniem dla potomnych. Pobrano też wodę i próbki z dna. Była to pierwsza w historii taka operacja na biegunie północnym. Celem tej wyprawy były nie tylko badania naukowe ale również udowodnienie innym państwom, że część terytorium Arktyki należy do rosyjskiej strefy ekonomicznej.

Miesiąc po wyprawie rosyjski państwowy instytut badawczy ogłosił, że ma geologiczne dowody na przynależność do Rosji znacznego obszaru Arktyki. Według przedstawicieli Instytutu Geologii Oceanów jest on naturalnym przedłużeniem kontynentu i stanowi przedłużenie jego szelfu. Co ciekawe w 2004 r. podobną ekspedycję zorganizowała Dania, aby udowodnić, że Arktyka jest przedłużeniem Grenlandii, jednak wydarzenie to nie wzbudziło uwagi światowej opinii publicznej.

Na terenach podbiegunowych znajdują się bogate złoża ropy naftowej i gazu (oceniane przez ekspertów na blisko 233 mld ekwiwalentów baryłki – z uwzględnieniem gazu ziemnego). Kolejne 166 mld w opinii specjalistów czeka na odkrycie. Globalne ocieplenie i postęp technologiczny mają ułatwić ich eksploatację.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gs24.pl ; russiatoday.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także