Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-08-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-08-06
Ostrów Wlkp.: koniec z podtopieniami
Ostrów Wlkp.: koniec z podtopieniami
Ostrów Wlkp.: koniec z podtopieniami
Kolektor w ulicy Prądzyńskiego i pompa w Przepompowni Ścieków na ulicy Gdańskiej– ten łańcuch zabezpieczeń powinien zapobiec skutkom gwałtownych nawałnic a w efekcie podtopieniom w najniżej położonych częściach Ostrowa Wielkopolskiego.

Dobiegły końca prace przy najważniejszej inwestycji finansowanej w większości z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. To kolektor deszczowy w ulicy Prądzyńskiego. Ma długość 511 metrów. W roku 2006 zakończono realizację kolektora deszczowego Zacharzewskiego w ul. Poznańskiej na odcinku od zbiornika retencyjnego nr 1 przy wylocie do rzeki Ołobok do ul. Krotoszyńskiej. Teraz dokończono budowę brakującego odcinka od ul. Krotoszyńskiej do ul. Kilińskiego. Odcinek niezbędny, by system mógł zacząć działać - wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Stanisław Krakowski.

Kolektor pozwoli na przejecie wód opadowych i roztopowych ze zlewni w zachodniej i południowo-zachodniej części miasta, które dotąd przepływają kolektorem pod torami PKP do ul. Dworcowej i obciążają Strugę Ostrowską. – podkreśla prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wodkan SA Jacek Nasiadek. Zakończenie budowy tego odcinka pozwoli skanalizować całą zlewnię przynależną do Kolektora Zacharzewskiego.

Teraz woda po obfitych opadach deszczu trafiała do głównego odbiornika czyli do Ołoboku. Rzeka przy zbyt obfitych i gwałtownych opadach bardzo szybko się wypełniała i nie była w stanie odebrać nadmiaru wody. Wtedy dochodziło do podtapiania niżej położonych terenów w centrum miasta. Kolektor będzie odbierać wody deszczowe z czterech osiedli: Zębców, Odolanowskie, Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie. Trzeba te wody przekierować do kolektorów w ulicy Poznańskiej a następnie wprowadzić do pustego zbiornika retencyjnego nr 1 i dalej do Ołoboku. – dodaje dyrektor ds. technicznych spółki Wodkan SA Małgorzata Gregorek.

Wody opadowe i roztopowe ze zlewni w zachodniej i południowo-zachodniej części miasta płynęły prawie przez cały Ostrów, aż do Przepompowni Ścieków przy ulicy Gdańskiej. Teraz woda będzie przetrzymywana w zbiorniku retencyjnym przy Ołoboku. A ta, która trafi na przepompownię, kilkakrotnie szybciej zostanie wypompowana.

Nie ma jednego złotego środka, który pozwoliłby od ręki ustabilizować sytuację najniżej położonych częściach Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Ale zrobiliśmy już bardzo wiele, by zapobiec kolejnym podtopieniom. Szansą na realne przeciwdziałanie lokalnym zalaniom jest jedynie kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i usprawnienie odbioru wód opadowych w mieście. Istotnym elementem w tej kwestii była min. decyzja o wybudowaniu kolektora deszczowego w ul. Prądzyńskiego. Jednego złotego środka nie ma. Podczas lipcowych opadów deszczu sprawdziła się pompa zakupiona przez spółkę Wodkan SA i zamontowana na Przepompowni Ścieków przy ulicy Gdańskiej. – mówi Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Specjalistyczna pompa została zabudowana i zamontowana w awaryjnej komorze przelewowej na terenie Przepompowni Ścieków przy ulicy Gdańskiej. Pompa została specjalnie dobrana pod względem technicznym i wyprodukowana w Szwecji. Tak wydajne zespoły pompowe wytwarza się jedynie na zamówienie i nie są dostępne od ręki – podkreśla autor koncepcji budowy układu pompowego inżynier Piotr Smółka, szef Kanalizacji i Przepompowni Ścieków. – Wydajność pompy jest ogromna. Jest w stanie wypompować w ciągu godziny 2 800 metrów sześciennych ścieków. Wirnik pompy jest tak skonstruowany, że jej zapchanie się zanieczyszczeniami, jakie niosą masy wód jest praktycznie niemożliwe, a wydajność zespołu jest regulowana płynnie tzw. przetwornicą częstotliwości.

Budowa kolektora deszczowego w ulicy Prądzyńskiego to wydatek rzędu 1,800,00 złotych. Na większość prac ziemnych związanych z budową kanału i kolektora środki pochodziły z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Pompę zakupiono z budżetu spółki Wodkan SA. Specjalistyczna pompa kosztowała 450 tysięcy złotych. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa kolektora zacharzewskiego nr 2. Koszt tej inwestycji to 1,700,000 złotych.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
holdikom.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także