Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-08-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-08-12
Wideoanalityka — monitorowanie bardziej inteligentne
Począwszy od Ameryki Płn. i Europy Zachodniej, na świecie coraz bardziej popularna staje się nowa, obiecująca technologia zwana wideoanalityką. Wideoanalityka wprowadza zupełnie nowy poziom monitorowania: może służyć do takich celów, jak identyfikowanie porzuconych obiektów, wykrywanie ruchu czy analizy ruchu ulicznego. Jest ona użyteczna zarówno dla bezpieczeństwa jak i do celów zarządzania.

To inteligentne narzędzie znajduje szerokie zastosowanie: w wojsku, bankach, instytucjach finansowych, szkołach, portach lotniczych i również w handlu detalicznym. Chociaż wideoanalityka jest dopiero na początkowym etapie rozwoju, to według Frost & Sullivan nie ma wątpliwości, że ta technologia ma potencjał, który może być wykorzystany w wielu krytycznych i mniej krytycznych sektorach.

„Wideoanalityka to proces wykorzystujący algorytmy i oprogramowanie do analizowania obrazów wideo nagranych lub otrzymywanych na żywo” — wyjaśnia Janaki Padmanabhan, analityk z firmy Frost & Sullivan. „To następny krok monitorowania za pomocą kamer, w którym inteligencja systemu jest wykorzystywana do umożliwienia użytkownikowi identyfikowania trendów i znacznych zmian w nagranym obrazie. Użytkownik otrzymuje alert w wypadku wystąpienia nieoczekiwanego zdarzenia. Wideoanalityka jest kluczem pomagającym użytkownikom w interpretacji olbrzymich ilości nagranych informacji”.

Minusem zwykłych systemów monitoringu z użyciem kamer jest to, że zależą one od uwagi i bystrości monitorujących. W przypadku braku koncentracji monitorującego, powstaje ryzyko utraty ważnych informacji, co w rezultacie prowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa. Wpływ błędów ludzkich można zmniejszyć, analizując później nagrany obraz. Można wtedy uzyskać lepszą analizę sytuacji i wygenerować raporty o żądanym formacie. Analiza nagrań wideo zwraca również uwagę zespołom monitorującym na bieżące problemy związane z bezpieczeństwem.

Wideoanalityka i jej zastosowania budzą ogromne zainteresowanie na rosnącym obecnie rynku. Nowa technologia znalazła już wiele zastosowań. Może być używana zarówno do celu zwiększenia bezpieczeństwa, jak i stać się narzędziem zarządzania. Inteligentne zarządzanie biznesem jest podstawą sukcesu, co widać szczególnie w handlu detalicznym.

W tym niezmiernie konkurencyjnym środowisku każdy wzorzec zachowań lub trend może być wykorzystany do inteligentnego zarządzania. Sprzedawcy szukają różnych możliwości zmniejszenia kosztów operacyjnych, zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności działania. Oprogramowanie do wideoanalityki w połączeniu z wideomonitoringiem jest stosowane do identyfikowania pewnych charakterystycznych wzorców. Analiza wideo może być wykonywana na żywo albo na treści nagranej. Sygnalizuje monitorującym, gdy zajdzie coś nieoczekiwanego i przekazuje inteligentny alert.

Największą wadą wideoanalityki w zastosowaniach w branży sprzedaży detalicznej jest trudność zdefiniowania nieoczekiwanych zachowań: ile razy klient musi powrócić w to samo miejsce, aby jego zachowanie zostało uznane za nieoczekiwane lub podejrzane? Niektóre zachowania są trudne do charakterystyki ilościowej i różne u róznych osób.

Oprócz funkcji służących bezpieczeństwu wideoanalityka może być użyta jako narzędzie do zarządzania. Menedżerowie mogą użyć wideoanalityki do podejmowania decyzji dotyczący rozplanowania sklepu oraz do analizowania powodzenia strategii marketingowych. Mogą śledzić, ile osób odwiedziło sklep, jakie są kierunki ruchu oraz reakcja klientów na rozmieszczenie produktów. Poza tym, mogą rozpoznać wzorce zakupu u klientów, a także który produkt sprzedaje się najpierw. Mogą także zobaczyć czy klient nie pozostaje zbyt długo bez pomocy. Na podstawie tak zdobytych informacji łatwiej jest opracować skuteczne plany marketingowe i lojalnościowe.

Jeśli dostawcy systemów wideoanalitycznych poświęcą czas na szkolenie użytkowników jak wykorzystać te aplikacje, ich możliwości i wydajność, to wkrótce zobaczymy, że opisana wyżej nowa technologia uczyni monitorowanie bardziej efektywnym. Konieczne będzie przy tym dostarczenie takiego oprogramowania do wiedeoanalityki, które współpracuje z istniejącymi systemami wideomonitoringu i jest łatwe w użyciu.


Frost & Sullivan, globalna firma doradcza, świadczy usługi w ramach Partnerstwa na rzecz Wzrostu [Growth Partnership]. Współpracujemy z klientami w celu rozwoju ich przedsiębiorstw. W ramach programów TEAM Research, Growth Consulting i Growth Team Membership™ Frost & Sullivan wspiera firmy w kreowaniu kultury nakierowanej na identyfikację, ocenę i wdrażanie skutecznych strategii wzrostu. Frost & Sullivan od ponad 45 lat współpracuje z firmami z listy Global 1000, przedsiębiorstwami rozwijającymi się oraz społecznościami inwestorskimi. Posiada ponad 30 biur działających na 6 kontynentach. Więcej informacji na temat Partnerstwa na rzecz Wzrostu firmy Frost & Sullivan znajdą Państwo pod adresem http://www.frost.com.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Frost & Sullivan
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także