Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-08-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-08-14
Światowy Tydzień Wody 2008
Światowy Tydzień Wody 2008
Światowy Tydzień Wody 2008
W najbliższą niedzielę rozpoczyna się w Sztokholmie „Światowy Tydzień Wody” organizowany przez Stockholm International Water Institute (SIWI). Głównym tematem trwającej do 23 sierpnia konferencji będzie problem warunków sanitarnych. W tegorocznej edycji zaplanowano ponad 100 sesji plenarnych, warsztatów, seminariów. Informacje z tego wydarzenia będzie można na bieżąco śledzić na łamach wodkaneko.pl.

W tym roku głównym tematem, którym zajmować się będą uczestnicy Światowego Tygodnia Wody będzie problem warunków sanitarnych na świecie, które niestety mimo stałej poprawy nadal stanowią poważny problem dla milionów ludzi. W wielu państwach stale brakuje funduszy na budowę infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, istniejąca infrastruktura jest w opłakanym stanie, rzeki zanieczyszczone bakteriologicznie. 2,2 miliona mieszkańców krajów rozwijających się, w większości dzieci, umiera każdego roku z powodu chorób wywołanych brakiem dostępu do czystej wody pitnej, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz niewystarczającej higieny.

Warto również spojrzeć na koszty takiego stanu rzeczy. Przykładem mogą tu być Indie, gdzie choroby związane z wodą (będące konsekwencją braku dostępu do źródeł czystej wody i braku odpowiednich urządzeń sanitarnych) kosztują indyjską gospodarkę rocznie 73 miliony dni roboczych. Z drugiej jednak strony ocenia się, że na przeciwdziałanie zapaleniu płuc, biegunce, gruźlicy i malarii, które odpowiadają za 20% zachorowań na całym świecie, wydaje się mniej, niż jeden procent środków publicznych i prywatnych przeznaczonych na badania zdrowotne.

Innymi tematami jakimi będzie zajmować się ok. 2,5 tys. ekspertów ze 140 krajów będą:
• zasoby wodne a rolnictwo i energetyka odnawialna
• zarządzanie zasobami wodnymi
• wpływ zmian klimatycznych na gospodarkę wodną
• „wodna” ekonomia, finanse, sektor prywatny
• ekosystemy i bioróżnorodność
• zasoby wodne dzielone przez różne państwa
• woda w Azji

Nowością na Światowym Tygodniu Wody jest szerokie podjęcie tematu zasobów wodnych w Azji, gdzie stałego dostępu do czystej wody nie ma ok. 2 miliardy ludzi. Zmiany jakie zachodzą na tym kontynencie oraz wyzwania dla gospodarki wodnej takich krajów jak Chiny, Indie, Pakistan oraz dla regionu Zatoki Perskiej będą głównym temat konferencji we wtorek, który został ogłoszony jako „Asia Water Day”. W tym samym dniu ma się również odbyć ceremonia wręczenia nagrody „Stockholm Junior Water Prize”.

Podczas tegorocznej konferencji eksperci ponownie zajmą się problemem zużycia wody na cele rolnicze oraz produkcji roślin będących surowcami energetycznymi. Kontynuowany będzie temat dzielenia zasobów wodnych przez sąsiednie państwa – tym razem w Afryce oraz Azji. Ciekawie w tym kontekście zapowiada się środowa sesja plenarna na temat innowacji w zarządzaniu podziemnymi zasobami wodnymi na Bliskim Wschodzie oraz w krajach północnej Afryki. Jednak głównym temat w środę (oraz czwartek) będą zmiany klimatyczne, których wpływ na zasoby wodne w wielu krajach może mieć katastrofalne skutki. W czwartek odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody „Stockholm Water Prize Award”

Światowy Tydzień Wody w tym roku to również poszukiwanie sposobów na wykorzystanie prywatnych funduszy dla poprawy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, wydajne zarządzanie zasobami wodnymi, walka z korupcją w gospodarce wodnej.

Pełny kalendarz wydarzeń znaleźć można na stronie www „World Water Week 2008”. Więcej informacji ze „Światowego Tygodnia Wody 2008” na bieżąco będą Państwo mogli uzyskać na łamach naszego serwisu.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
worldwaterweek.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także