Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-08-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-08-18
Termometry rtęciowe - zakaz sprzedaży od przyszłego roku.
Termometry rtęciowe - zakaz sprzedaży od przyszłego roku.
Termometry rtęciowe - zakaz sprzedaży od przyszłego roku.
Od kwietnia przyszłego roku nie będzie można kupić na terenie Polski wyrobów medycznych zawierających rtęć, m.in. termometrów i ciśnieniomierzy - poinformowała 6 sierpnia Joanna Kilkowska, wiceprezes ds. Wyrobów Medycznych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych.

Ograniczenie, które zacznie obowiązywać od 3 kwietnia 2009 r., wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów dot. produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych do dyrektywy UE z 2007 r. Chociaż rtęciowe termometry i aparaty do pomiaru ciśnienia krwi zostaną wycofane ze sprzedaży, będzie można ich nadal używać.

Komisja Europejska podkreśla ,że rtęć jest bardzo toksyczna dla ludzi, ekosystemu i środowiska. Kiedy produkty, w których jest zawarta, stają się odpadami, może przekształcić się w metylortęć - swoją najbardziej toksyczną formę. W tej postaci bardzo łatwo przenika do środowiska, szczególnie do wody i organizmów wodnych. KE oblicza, że rocznie w UE wykorzystuje się w produkcji urządzeń pomiarowych 33 tony rtęci, z czego 25-30 ton - tylko w termometrach. Ocenia się, że 80-90 proc. wszystkich produkowanych urządzeń z rtęcią używa się w domach. Rtęć łatwo przedostaje się do łańcucha pokarmowego.

Najbardziej zagrożone zatruciem są dzieci, jeszcze bardziej płody, których układ nerwowy dopiero się rozwija. W organizmie rtęć może uszkadzać mózg i nerwy, zaburzać koordynację i widzenie. Co więcej tradycyjne, rtęciowe ciśnieniomierze i termometry są bardzo wrażliwe na uszkodzenie, chociażby przez zbicie szklanych elementów zawierających rtęć co bezpośrednio naraża człowieka na utratę zdrowia.

Nasuwa się w tym momencie pytanie czy tradycyjne aparaty do mierzenia ciśnienia oraz termometry zawierające rtęć będą mogły być zastąpione innymi urządzeniami i jak będzie koszt tych urządzeń. Rozwiać te wątpliwości pozwala informacja stronach Ministerstwa Zdrowia.

Jeśli chodzi o aparaty rtęciowe do mierzenia ciśnienia krwi to mogą one być w pełni zastąpione aparatami elektronicznymi, o różnym stopniu komplikacji. Generalnie są one proste w obsłudze i w większości przypadków nie wymagają ingerencji użytkownika w proces pomiarowy. Zmierzone wartości ciśnienia (skurczowego i rozkurczowego) są możliwe do wielokrotnego odtworzenia po zakończeniu pomiaru.
Wadami elektronicznych aparatów do mierzenia ciśnienia krwi (w porównaniu do aparatów rtęciowych) są:
- wyższa cena – w zależności od rodzaju aparatu, nawet 3 – 4 krotna;
- możliwość wystąpienia systematycznych błędów pomiarowych i wynikająca stąd konieczność wykonywania okresowych kalibracji.

Termometry rtęciowe mogą być zastąpione różnego rodzaju termometrami elektronicznymi i/lub wskaźnikowymi. Dokładność pomiaru temperatury z użyciem termometru elektronicznego jest równa dokładności pomiaru termometru elektronicznego. Termometr wskaźnikowy pozwala jedynie na orientacyjny pomiar temperatury ciała, zwykle z dokładnością do 0,3 stopnia Celsjusza. Obydwa typy termometrów cechuje prostota obsługi i nie wymagają one praktycznie jakichkolwiek czynności obsługowych.
Cena termometru elektronicznego – w zależności od metody pomiaru – może być od kilku do kilkunastu razy wyższa niż termometru rtęciowego. Pewną rekompensata może tu być dłuższy – w porównaniu do rtęciowego - czas używania termometru elektronicznego.
Cena termometru wskaźnikowego jest niższa od ceny termometru rtęciowego, jednak pomiar temperatury tą metoda jest znacząco mniej dokładny niż termometrem rtęciowym.

Ciekawą alternatywą dla termometrów zawierających rtęć są termometry wykorzystujące ciecze jonowe, które zostały opracowane przez naukowców z Queen's University w Belfaście w Irlandii Północnej. O szczegółach tego rozwiązania przeczytać można w wiadomości Termometry oparte na cieczach jonowych, która ukazała się z 2 maja br. w naszym Serwisie.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
teraz-zdrowie.pl ; mz.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także