Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-08-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-08-26
Olimpijski polsko – chiński pojedynek informatyczny
Tradycyjnie bardzo dobre wyniki naszych informatyków na międzynarodowej olimpiadzie informatycznej!

W zakończonej w sobotę 23 sierpnia 2008 roku Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej reprezentacji Chin kroku dotrzymywali Polacy. Tym razem prymat światowy w konkurencji indywidualnej zdobył reprezentant Chin Huacheng Yu, a trzecie miejsce Ex-equo zajęli: Polak Marcin Kościelnicki i drugi z Chińczyków Dong Zhou.

W nieoficjalnej punktacji klasyfikacji narodowej medalowej i punktowej walkę z reprezentacją Chin nawiązali w zasadzie jedynie Polacy. Obie reprezentacje zdobyły po 3 medale złote i jednym srebrnym (startuje po 4 zawodników). Pierwsze miejsce z dorobkiem 1711 punktów zajęły Chiny, zaś Polska zdobywając 1613 punkty zajęła drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z dorobkiem 2 złotych i dwu srebrnych medali oraz ilością 1427 punktów.

Siłę polskiej informatyki w świecie i jej europejską supremację potwierdza fakt, iż kolejne kraje znajdujące się w tym zestawieniu z obszaru Unii Europejskiej to Węgry na miejscu 9 i Chorwacja na miejscu 11. Spośród krajów tzw. starej Unii w pierwszej piętnastce światowej znalazły się Niemcy na miejscu 14 z dorobkiem poniżej tysiąca punktów. Wyniki te obrazują z jednej strony porażkę europejskiego systemu edukacyjnego, zwłaszcza w zakresie nauk ścisłych, a z drugiej strony wskazują najbardziej perspektywiczne z kierunków rozwoju dla edukacji polskiej. Jednym z priorytetów nowych programów ministerialnych (przynajmniej w warstwie deklaratywnej) ma być bowiem powrót w systemie edukacyjnym do silnej pozycji przedmiotów tzw. ścisłych – tj. nauk przyrodniczych. Wypada mieć nadzieję, że ministerstwo wykorzysta najlepsze wzorce współpracy szkół średnich z Uczelniami wyższymi w realizacji programu np. tak jak to dzieje się w przypadku informatyki.

W zawodach Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej biorą udział zawodnicy w wieku licealnym z niemal wszystkich krajów świata. Są to reprezentanci wyłonieni w krajowej rywalizacji w różnorodny sposób zależnie od kraju. W ostatnich dwu latach polsko – chiński pojedynek wygrywali w rywalizacji indywidualnej Polacy: w 2006 roku Filip Wolski z Gdańska, a w 2007 roku Tomasz Kulczyński z Bydgoszczy. Zawody te przeprowadzane są corocznie w lato w innym kraju świata. W tym roku był to Egipt, zaś za rok odbędą się one w Bułgarii. Zawody zorganizowane są jako dwudniowy turniej informatyczny w którym każdego dnia należy rozwiązać trzy zadania informatyczne. Maksymalnie każdy z zawodników ma do zdobycia 600 punktów, zaś reprezentacja mogłaby teoretycznie zdobyć 2400 punktów. Jak trudny jest to turniej świadczy fakt, iż nawet zwycięzca nie zdobył maksymalnej ilości punktów.

Obserwując dokładniej tegoroczne wyniki można zobaczyć ogromną determinację naszych zawodników i walkę o najlepsze lokaty. Stosunkowo słaby i pechowy jak na Polaków początek z pierwszego dnia, nadrabiali w drugim dniu zawodów. Chociaż zabrakło nieco punktów do pierwszych miejsc to z wyniku ogólnego całego zespołu, jak i wyników indywidualnych należy się cieszyć. Potwierdzają one fakt istnienia w naszym kraju silnego, choć niemal zupełnie ignorowanego przez media krajowe, środowiska w którym wyrastają gwiazdy informatyki światowego formatu. Inny polski akcent na tej Olimpiadzie to fakt, iż np. w reprezentacji Wielkiej Brytanii punkty zdobywało dwu Polaków uczących się tam czasowo!

Wyniki już są – dobrze byłoby gdyby takie sukcesy naszych informatyków zauważane były również w polskich mediach, aby większa jeszcze ilość młodzieży mogła odnajdować swoją drogę rozwoju w dziedzinie, w której akurat w świecie wyraźnie przodujemy! A przecież jest o czym pisać i mówić - rewelacyjne starty drużyny w Mistrzostwach w programowaniu zespołowym, od lat czołowe lokaty w konkursie światowym TopCoder i TopCoder HighSchool, czy liczny udział z sukcesami w konkursie Google Jam.

Szczegółowe wyniki zawodów można zobaczyć na stronie internetowej Olimpiady: http://www.ioi2008.org

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Magazyn Ex
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także