Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-09-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-09-03
Roboty i ludzie w 2050 roku
Roboty i ludzie w 2050 roku
Roboty i ludzie w 2050 roku
Justin Rattner z firmy Intel, podczas konferencji Intel Developer Forum w San Francisco przedstawił wizję zbliżenia do siebie robotów i ludzi w 2050 roku.

Przewiduje on istotne zmiany w społecznych interakcjach, robotyce oraz zdolności komputerów i robotów do odczuwania świata rzeczywistego. Stwierdził, że laboratoria Intela pracują obecnie nad interfejsami człowiek-maszyna i badają ich przyszłe następstwa dla technologii komputerowej. Zmiany w tym obszarze pojawią się szybciej niż się tego spodziewamy.

„Przemysł zrobił postęp o jakim nikt 40 lat temu nawet nie marzył,” – powiedział Rattner. „Obecnie spekuluje się, że może zbliżamy się do punktu krytycznego, po przekroczeniu którego to maszyny prześcigną człowieka w umiejętności rozumowania i, że ten moment nie jest tak odległy.” – dodał.

Wyobraźmy sobie, że nasz laptop pracujący w pokoju, czy na lotnisku nie zużywa baterii, ale wręcz jest ładowany. Na podstawie odkrycia fizyków z MIT, naukowcy z Intela opracowują bezprzewodowe rezonansowe łącze energetyczne (WREL). Rattner zademonstrował zasilanie 60 watowej żarówki bez użycia jakichkolwiek kabli i wtyczek, a moc potrzebna do zasilenia takiej żarówki jest większa niż moc baterii w laptopach. Cały urok technologii WREL polega na tym, że zapewnia ona bezpieczne i efektywne zasilanie bezprzewodowe.

Naukowcy Intela badają również możliwość zbudowania materiałów zmieniających kształt z milionów mikro-robotów nazywanych ‘catomami’. Technologia ta wykorzystana do budowy elementów komputerów, pozwoliłaby zmieniać im kształt dopasowując się do konkretnych wymogów. Przenośny komputer, na przykład, mógłby być mały gdy jest noszony w kieszeni, mógłby przyjmować anatomiczny kształt pasujący do ucha, gdy służy jako telefon i wreszcie mógłby być duży i płaski z wygodną klawiaturą, gdy służy do przeglądania Internetu.

Rattner przyznał, że ta gałąź badań jest wyjątkowo trudna, jednakże wciąż czynione są postępy. Po raz pierwszy zademonstrował technikę wytwarzania miniaturowych krzemowych półkul z wykorzystaniem fotolitografii, procesu wykorzystywanego dziś do budowy krzemowych chipów. Umożliwia ona budowę jednego z podstawowych elementów struktury catomów i ułatwia złożenie wszystkich niezbędnych mechanicznych i obliczeniowych elementów w miniaturowy układ o wielkości poniżej milimetra. Technika ta pozwoli w przyszłości produkować catomy na masowa skalę.

Intel bada również, między innymi, możliwość zastąpienia tranzystorów płaskich trójwymiarowymi, czy krzemu półprzewodnikami. Firma poszukuje również technologii, która pozwoli w przyszłości wyeliminować układy CMOS.

Dzisiejsze roboty, przymocowane do podłoża i wykonujące pojedyncze zadanie, wykorzystywane są głównie w fabrykach. Według Rattnera, by robotyka stała się osobista, roboty muszą poruszać się i radzić sobie w zatłoczonych i zmiennych środowiskach ludzkich. Muszą one być ‘świadome’ otoczenia, być w stanie wykrywać i rozpoznawać ruch, a także potrafić adaptować się do nowych warunków. Rattner zaprezentował dwa prototypy robotów osobistych opracowane w laboratoriach Intela. Pierwszy ma wbudowany w dłoń czujnik zbliżeniowy oparty na zjawisku pola elektrycznego, inspirowany światem ryb, które są w stanie wyczuć obiekt, zanim jeszcze go dotkną. Drugi robot, autonomiczny i mobilny, potrafi rozpoznawać twarze oraz interpretować i wykonywać takie polecenia, jak ‘posprzątaj’. Wykorzystuje on techniki zaawansowanego planowania ruchów, manipulacji, percepcji oraz sztucznej inteligencji.

Roboty staną się nie tylko bardziej ludzkie, ale i jeszcze bardziej innowacyjne w zakresie interakcji pomiędzy ludźmi a maszynami. Randy Breen, główny dyrektor ds. produktów w Emotiv Systems, zademonstrował zestaw słuchawkowy EPOC. Emotiv EPOC identyfikuje wzorce fal mózgowych, przetwarza je w czasie rzeczywistym i informuje grę o świadomych i nieświadomych myślach użytkownika, na przykład o wyrazie twarzy, świadomych akcjach i emocjach. Użytkownik zestawu słuchawkowego mógłby pomyśleć o uśmiechnięciu się albo podniesieniu obiektu, a jego postać w grze wykonałby polecenie. EPOC może obecnie dzięki 16 wbudowanym czujnikom identyfikować ponad 30 różnych ‘detekcji’.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Sensors
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :