Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-09-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-09-04
Opracowano system prognozujący wydajności farm wiatrowych
Opracowano system prognozujący wydajności farm wiatrowych
Opracowano system prognozujący wydajności farm wiatrowych
Naukowcy z niemieckiego Oldenburg University oraz Denmark Riso National Laboratory opracowali system o nazwie Previento, który umożliwia precyzyjne oszacowanie ilości energii jaka zostanie w przeciągu kilku nadchodzących dni wyprodukowana przez konkretną farmę wiatrową, a także tysiące innych farm wiatrowych rozlokowanych w całym kraju.

Dzięki temu systemowi, niemieccy operatorzy sieci energetycznych będą w stanie określić z wyprzedzeniem ilość dodatkowej energii jaką będzie trzeba wyprodukować w konwencjonalnych elektrowniach, by pokryć spadki spowodowane słabszym wiatrem.

„Niemiecka energetyka musi być dziś w stanie określić ile będzie potrzebowała energii jutro i jak ją wyprodukować.” – powiedział Matthias Lange z Energy & Meteo Systems, spółki związanej z Oldenburg University. „W tym właśnie wspiera ich nasz system. Precyzyjne szacunki dotyczące siły wiatru umożliwiają operatorom sieci energetycznych zaoszczędzić miliony euro poprzez efektywne planowanie.” – dodał.

System taki stał się potrzebny, gdyż stale rośnie w Niemczech liczba farm wiatrowych, a przez to i znaczenie wiatru jako źródła energii. W 2007 roku, przeszło 22 tysiące megawatów energii wiatrowej pokryło 7,2 procenta całego zużycia prądu w Niemczech. Według szacunków German Wind Energy Association (BWE), do roku 2020 będzie to 45 tysięcy megawatów z farm naziemnych oraz 10 tysięcy megawatów z farm przybrzeżnych, co będzie stanowić 25 procent całego zużycia energii elektrycznej w Niemczech.

„Ilość energii wiatrowej wykorzystywanej dziś w Niemczech jest tak wielka, że inne typy elektrowni muszą przystosować się do nich i regulować swoją produkcję w zależności od siły wiatru,” – powiedział Lange.

Lange przekonuje, że choć im bliższe prognozy, tym trafniejsze, to nawet szacunki z 10 dniowym wyprzedzeniem są precyzyjne. W 70 procentach przypadków błąd nie przekracza 5 procent.

System oblicza siłę wiatru w konkretnych miejscach w oparciu o wiele różnych modeli pogodowych dostępnych za pośrednictwem różnych serwisów pogodowych. German Weather Services, na przykład, dostarcza informacje dotyczące prędkości wiatru, jego kierunku, ciśnienia, pionowego rozkładu temperatur, dla siatki o rozdzielczości 7 kilometrów.

Previento przetwarza dane i łączy je z tymi dotyczącymi cech terenu, jak choćby zalesienie, czy zbiorniki wodne w okolicy. Dzięki temu powstaje precyzyjna prognoza ilości energii jaka będzie mogła być w określonym czasie wyprodukowana z wiatru.

System cieszy się ogromnym zainteresowaniem, między innymi w: Hiszpanii, Skandynawii, Ameryce, Kanadzie, czy Irlandii.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Renewable Energy World
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także