Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-09-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-09-08
Figlujące roboty sterowane sztuczną siecią neuronową
Figlujące roboty sterowane sztuczną siecią neuronową
Figlujące roboty sterowane sztuczną siecią neuronową
Naukowcy z Max Planck Institute oraz Edinburgh University mają nadzieję, że poprzez sterowanie komputerowymi symulacjami za pomocą sztucznej sieci neuronowej wzorowanej na ludzkim mózgu, uda im się stworzyć robota, który może być na tyle samodzielny, na ile to tylko możliwe.

Stworzona przez nich sieć działa z różnymi symulowanymi stworzeniami, jak psy, węże, czy humanoidy. Każde z nich dysponuje około 15 do 25 stawami, które mogą poruszać się w różnych kierunkach. Program nie wskazuje stworzeniom wprost tego jak mają się poruszać, ale uczą się one powoli poprzez eksperymentowanie; podobnie jak dzieci, które uczą się raczkować, czy chodzić.

Stworzenia uczą się poruszać na zasadzie prób i błędów, a naukowcy pracują nad tym, by wyposażyć je w pamięć długotrwałą tak, by mogły one zapamiętywać i odtwarzać później znajome sytuacje. Z powodu sposobu w jaki roboty się poruszają, zostały one nazwane ‘figlującymi robotami’.

Sieci działają na zasadzie ‘samoregulacji’, która przedstawia ludzkie zachowanie jako balansowanie pomiędzy ślepym stosowaniem się do określonych zasad oraz kreatywnym adaptowaniem się do nowych sytuacji.

Pierwsze wyniki prac naukowców zostały zaprezentowane przez Ralfa Dera z Max Planck Institute podczas konferencjo dotyczącej sztucznego życia (AL), która odbyła się w Winchester. Pokazał on film na którym pies uczy się skakać przez ogrodzenie, węża, który próbuje wydostać się z dziury oraz humanoida, który próbuje wstać więcej

„Nie ma on żadnej wiedzy, ale próbuje ruchów, które sa dla niego naturalne,” – powiedział Der. „Pół godziny później buja się i podskakuje.”

Jeden ze scenariuszy był szczególnie interesujący. Dwa humanoidy po raz pierwszy stykają się ze sobą i bazując jedynie na naturalnych ruchach stawów, spontanicznie zaczynają ze sobą walczyć jak zapaśnicy.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Telegrach
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także