Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-09-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-09-09
Łagisza: próbne rozpalenie kotła
Prace przy największej inwestycji Południowego Koncernu Energetycznego – budowie bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza – dobiegają końca. 5 września w kotle nowego bloku rozpalono palniki do prób technologicznych. Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec pierwszego kwartału 2009 roku.

W Łagiszy rozpoczęły się rozruchy poszczególnych urządzeń i układów technologicznych bloku. Przekazanie jednostki do eksploatacji nastąpi do 31 marca 2009 roku po 720 godzinnym ruchu próbnym.

Blok będzie dysponował mocą 460 MW. Inwestycja kosztuje około 2 mld zł i jest finansowana ze środków własnych spółki, ze środków ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji. Blok w Elektrowni Łagisza będzie spalał rocznie około 1,2 mln ton węgla. Prace przy budowie trwają od stycznia 2006 roku.

Z uwagi na wysoką sprawność jednostki - emisja CO2 do atmosfery będzie o 25 proc. niższa niż w jednostkach wytwórczych, które obecnie pracują w Elektrowni Łagisza. Jednocześnie, zarówno dla SO2, jak i NOx, zapewniona zostanie emisja nie wyższa niż 200 mg/Nm3.

W ramach prac rozruchowych przedmuchano już kolektor pary pomocniczej łączący Elektrownię Łagisza z blokiem 460 MW. Wykonano rozruch głównego układu chłodzenia poprzedzony próbami szczelności. Uruchomiono także powiązane z tym systemem układy chłodzenia niektórych urządzeń pomocniczych kotła, aby umożliwić pracę m.in. wentylatorów spalin i powietrza. Uruchamia się pompownię oleju rozpałkowego lekkiego, która dostarcza olej ze zbiorników magazynowych do kotłowni. Do palników rozpałkowych podłączono już rurociąg dostarczający propan z Elektrowni Łagisza. Uruchomiono obrotowy podgrzewacz powietrza, wentylatory spalin oraz powietrza pierwotnego i wtórnego. Dzięki temu możliwe było rozpoczęcie testów palników rozpałkowych, tj. próbne rozpalenie propanu, a następnie zapalenie od płomienia propanowego oleju rozpałkowego.

Gotowość do pracy układu rozpałkowego jest kluczowym elementem dla dalszych prac rozruchowych. Palniki bowiem będą wykorzystane zarówno do podgrzewania wody w kotle podczas niektórych etapów czyszczenia chemicznego - w tym tworzenia ochronnej warstwy magnetytowej, jak i do wykonania dmuchania kotła. Ponieważ operacja tworzenia ochronnej warstwy magnetytowej w rurach kotła musi być wykonana nie później niż dwa tygodnie po zakończeniu trawienia kotła, koniecznym warunkiem do rozpoczęcia tego procesu jest gotowość do pracy układu rozpałkowego.

Rozpalenie palników do prób technologicznych nastąpiło 5 września. Na wrzesień przewidziane są również prace rozruchowe w węźle przesiewania i kruszenia węgla, który stanowi ważny element układu nawęglania bloku. Dodatkowo rozpocznie się rozruch sprężarkowni. Zapewni to możliwość przeprowadzenia testów i prób na układach pneumatycznego transportu popiołów i sorbentu, tak aby zdążyć przygotować je do pracy z medium w czasie dmuchania kotła.

Po zakończeniu dmuchania kotła przewidziany jest jego ruch regulacyjny i testy turbiny, a następnie po synchronizacji z siecią ruch regulacyjny bloku.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PKE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także