Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-09-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-09-10
Molekularne nano-matryce posłużą do budowy zaawansowanych czujników
Molekularne nano-matryce posłużą do budowy zaawansowanych czujników
Molekularne nano-matryce posłużą do budowy zaawansowanych czujników
Naukowcy z University of St Andrews opracowali nową technikę budowy molekularnych nano-matryc o dużej powierzchni, które mogą być wykorzystywane w specjalistycznych czujnikach, katalizie oraz nano-eletronice.

Proces wykorzystuje chemiczne zjawisko pozwalające na gromadzenie atomów w miniaturowych dziurkach, powstałych gdy molekuły łączą się na powierzchni ze złota w sieć o kształcie plastra miodu.

Ta nadmolekularna sieć trzyma się razem dzięki wiązaniom wodorowym, charakterystycznym między innymi dla DNA.

„Potencjał tej koncepcji leży w jej elastyczności w skali jednej dziesięciotysięcznej średnicy włosa,” – powiedział Manfred Buck, lider zespołu naukowców z St Andrews. „Wykorzystanie molekuł jako elementów konstrukcyjnych, nie większych niż 5 milimikronów, umożliwia nam kontrolowanie struktury i materiałów w skali, w której pojawiają sianowe ich własności.” – dodał.

Jedną z zalet tej techniki jest to, że można ją stosować w warunkach naturalnych. Dzięki temu, że nie potrzeba specjalistycznego oprzyrządowania, ani szczególnego środowiska, jak choćby próżnia, technika ta jest łatwa do zastosowania w szerokiej gamie aplikacji. Stanowi ona alternatywną metodę tworzenia nanostruktur, która może zastąpić konwencjonalną litografię, której możliwości ograniczają się do kilku nanometrów.

Buck stwierdził, że przyszłe prace skoncentrowane będą na precyzyjnej kontroli uporządkowania molekuł; w ostatecznym rozrachunku, pojedynczych molekuł. Jego zespół ma nadzieję wykorzystać tę technologię do budowy ‘nano-maszyn’, molekularnych urządzeń służących do transportu molekuł i nano-obiektów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także