Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-09-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-09-12
Gminy łamią ustawę antymonopolową w sferze usług komunalnych
Gminy łamią ustawę antymonopolową w sferze usług komunalnych
Gminy łamią ustawę antymonopolową w sferze usług komunalnych
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta uznał, że gminy łamią ustawę antymonopolową w sferze usług komunalnych, skutkiem są zawyżone ceny i brak dbałości o jakość świadczeń.

Zdaniem UOKiK, usługi komunalne, m.in. przewozowe, o dostawę wody, odprowadzanie ścieków, składowanie odpadów, zdominowane są przez spółki publiczne a prywatne przedsiębiorstwa są często dyskryminowane. Wynika to z faktu, że gminy występują w tym przypadku w podwójnej roli. Z jednej strony same lub poprzez podmioty zależne świadczą usługi, z drugiej ograniczają dostęp do rynku lokalnym spółkom lub narzucają im uciążliwe warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Czasem, poprzez zaniechanie czynności, do których są zobowiązane, uniemożliwiając rozwój lokalnego rynku. Skutkiem ich działań niejednokrotnie jest zawyżanie cen i brak dbałości o odpowiednią jakość usług.

Największym problemem jest nadużywanie pozycji dominującej na rynku zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, które odbywają się najczęściej w warunkach monopolu naturalnego – na danym rynku może działać efektywnie tylko jedno przedsiębiorstwo.

Przejawem nadużywania przez gminy swojej pozycji rynkowej jest uzależnianie przyłączenia nieruchomości do lokalnej sieci wodociągowej i zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych – będących własnością samorządu – od uiszczenia na jego rzecz nieprzewidzianej przepisami prawa jednorazowej opłaty. Za naruszenie prawa w tym zakresie ukarana została m.in. gmina Jastków (15 tys. zł).

Zdaniem UOKiK, przedsiębiorcy bezprawnie ograniczają ponadto swoją odpowiedzialność finansową za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy przewidując np., że w razie dostarczenia wody o nieodpowiedniej jakości, należność może zostać obniżona o maksymalnie 10 proc.

Zdaniem Urzędu, niezgodne z prawem jest arbitralne ustalanie górnej wysokości upustu. Za takie praktyki ukarane zostały m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Jaworzna i Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Sosnowca. Na przedsiębiorców zostały nałożone kary w łącznej wysokości 90 tys. zł.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także