Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-09-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-09-29
Inteligentne uszy, czyli fonia maszynowa
Inteligentne uszy, czyli fonia maszynowa
Inteligentne uszy, czyli fonia maszynowa
Naukowcy z University of London realizują projekt, którego celem jest stworzenie ‘inteligentnych uszu’; cyfrowego systemu, który pozwoli maszynom rozumieć słyszane dźwięki i właściwie na nie reagować.

Na przykład, kamera stojąca przy drodze słysząc odgłos zderzenia, wiedziałaby, w którą stronę się skierować. Albo komputer oceni występ rejestrując aplauz publiczności.

„Wiele jest potencjalnych zastosowań dla fonii maszynowej, tak jak dla wizji maszynowej,” – powiedział Mark Plumbley z University of London, lider projektu. „Chciałbym, aby fonia maszynowa udoskonaliła interakcje człowiek-maszyna i stała się narzędziem wykorzystywanym w takich sektorach, jak: medycyna, czy zabezpieczenia.”

Istnieją już systemy niszowe, które pozwalają maszynom rozpoznawać niektóre elementy dźwięków, które słyszą. Przykładami takich zastosowań są funkcje rozpoznawania mowy, czy monitoring procesu. Aplikacje te są jednak bardzo specjalistyczne i nie są zbyt użyteczne w szerszym świecie.

„Naszym celem jest zidentyfikowanie zasad leżących u podstaw, by móc je zastosować w wielu różnych aplikacjach.” – powiedział Plumbley. „Zamierzam nawiązać interdyscyplinarną współpracę ze wspólnotami naukowymi związanymi z wizją maszynową oraz biologiczną sensoryką, celem której będzie opracowanie generalnych zasad organizacyjnych dla fonii maszynowej. Jedną z takich obiecujących jest zasada rozproszonych prezentacji.”

Jest to metoda analizy oparta na zasadzie mówiącej, że obserwacje powinny być reprezentowane jedynie przez kilka bytów wybranych spośród wielu.

Projekt przez pięć lat finansowany będzie przez EPSRC oraz kilka przemysłowych koncernów: Bang & Olufsen, Kodak, BBC, Google, Oticon oraz Phonak.

Plumbley przekonuje, że projekt ten jest szansą, by Wielka Brytania wiodła prym w zakresie tej technologii, która oferuje tak wielki potencjał w dziedzinie interakcji człowiek-maszyna.

„Nie ma w dziedzinie fonii maszynowej odpowiednika takich organizacji, jak Brytyjskie Stowarzyszenie Wizji Maszynowej, czy Brytyjskie Stowarzyszenie Wizji Przemysłowej,” – powiedział Plumbley. Na całym świecie naukowcy zajmujący się fonią maszynową pracują oddzielnie w takich dziedzinach, jak: przetwarzanie mowy, muzyki, czy dźwięków.

„Istnieje więc pilna potrzeba stworzenia nowej wspólnoty interdyscyplinarnej w dziedzinie fonii maszynowej.” – powiedział Plumbley.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także