Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-10-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-10-01
22% VAT na szamba i przydomowe oczyszczalnie
22% VAT na szamba i przydomowe oczyszczalnie
22% VAT na szamba i przydomowe oczyszczalnie
Od początku roku obowiązuje stawka 22 proc. na infrastrukturę towarzyszącą w budownictwie mieszkaniowym. Wiele przedsiębiorstw ma jednak co do tego wątpliwości.

Firma zajmująca się montowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb, nalicza 7 proc. VAT, ale u części konkurentów jest to 22 proc. Jaka stawka jest właściwa?

Okazuje się, że firmy stosują różne stawki na podobne usługi. Tego rodzaju wątpliwości mają też często przedsiębiorstwa zajmujące się np. montażem rozmaitych instalacji. Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje definicja budownictwa społecznego pozwalająca stosować w budownictwie mieszkaniowym niższą, 7-proc. stawkę VAT. Również od 1 stycznia obowiązuje nowy § 5 pkt 1a rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Dotyczy to m.in. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych. Jednakże w definicji nie mieści się już tzw. infrastruktura towarzysząca, która jeszcze do końca 2007 r. była objęta 7-proc. podatkiem.

Jeśli jakiś obiekt nie mieści się w definicji budownictwa społecznego zawartej w ustawie ani w § 5 ust. 1a rozporządzenia wykonawczego VAT, to obowiązuje stawka 22 proc., choćby nawet był związany z budynkiem mieszkalnym. Tak więc przydomowe oczyszczalnie i szamba od 1 stycznia 2008 r. powinny być objęte 22-proc. VAT.

Pojęcie „infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu” definiuje art. 146 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. Są to związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego:
- sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.

Co mają teraz zrobić firmy, które błędnie naliczały 7 proc. VAT? Jeśli przedsiębiorca może, powinien wystawić swoim kontrahentom faktury korygujące. Nie będzie to trudne, jeżeli wykonywał usługi na rzecz dewelopera, ponieważ w tym wypadku jest to dla dewelopera zmiana neutralna. Jeśli jednak firma np. montuje wodociągi dla osób fizycznych, to prawdopodobnie będzie musiała dopłacić podatek z własnej kasy.

Wiele przedsiębiorstw będzie też musiało uiścić odsetki. Nie zapłacą ich jedynie te, które wykazywały nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Jeśli natomiast mają podatek do zapłacenia lub dostały zwrot, nie unikną tej konieczności.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :