Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-10-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-10-13
Jasna Góra: 18. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
Jasna Góra: 18. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
Jasna Góra: 18. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
Centralnym punktem dwudniowego spotkania była Msza św. w bazylice w niedzielę, 12 października.

Pielgrzymi przeszli w pielgrzymce z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę. Tu, przy pomniku Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, zostali powitani przez biskupa Adama Szala z Przemyśla oraz władze miasta Krosna - za organizację tegorocznego spotkania odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie.

„Wtapiamy się w hasło roku duszpasterskiego: ‘Bądźmy uczniami Chrystusa’ – mówi ks. Grzegorz Krząkała, duszpasterz krajowy – Pielgrzymka to takie swoiste zatrzymanie, wszystkim nam tego trzeba, by odejść od tych problemów codziennych, a dystansując się od rzeczywistości tej na co dzień, spróbować popatrzeć na siebie, swoje powołanie, przez pryzmat Bożego słowa. I to próbowaliśmy robić w różnorakiej formie po to, byśmy ubogaceni, wracając do swoich środowisk, tam byli dobrym zaczynem. Jeżeli to nam się uda, to będziemy uczniami Chrystusa, a o to nam wszystkim chodzi”.

„Dla nas ta pielgrzymka jest wielkim przeżyciem”– stwierdza Władysław Sokołowski, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie. „Pielgrzymka jest dla naszych pracowników bardzo ważna - mówi Agnieszka Migiel z Krosna, pracownik księgowości - Jest to okazja do spotkania się z ludźmi z branży z całej Polski, a przede wszystkim do takiego wyciszenia, do nabrania siły do dalszej pracy”.

„Do Królowej Polski przyjechaliśmy, żeby dobrze spełniać swoje obowiązki – podkreśla Henryka Piotrowska, dyrektor produkcji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie – Jest to kolejna integracja duchowa. Z koleżankami z kolegami z branży w taki sposób, kiedy mamy możliwość się pomodlić spotykamy się wyłącznie tutaj i stąd uczestnictwo w takiej pielgrzymce daje dużą odnowę duchową”.

Eucharystii w bazylice przewodniczył bp Adam Szal, biskup pomocniczy arch. przemyskiej. W czasie Mszy św. nastąpiło zawierzenie środowiska zawodowego Matce Bożej oraz poświęcenie ozdobnych włazów kanalizacyjnych - daru dla Jasnej Góry od wodociągów polskich. Zawierzenia pracowników wodociągów dokonał prezydent miasta Krosna Piotr Przytocki.

„Dzięki wodociągom Jasna Góra ciągle pięknieje – stwierdził w powitaniu o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry, nawiązując do tradycyjnego już ofiarowywania ozdobnych włazów przez uczestników spotkania – Najdrożsi pielgrzymi, przybywacie w pielgrzymce dziękczynnej. Zawierzacie siebie, waszych bliskich i waszą pracę, całe wasze życie zawierzacie wszystko Matce Bożej na wzór człowieka zawierzenia, jakim był sługa Boży Jana Paweł II, aby tak jak On, całym sobą i wszędzie mówić: Totus Tuus – Cały Twój. Takiego pięknego zawierzenia życzę wam i o takie również z moimi współbraćmi proszę (…) Paulini i stróże tego miejsca, największego skarbu Polaków dziękują wam, pracownikom wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska za wasze pielgrzymowanie, za waszą wiarę i miłość, za wasze świadectwo, jakie razem składacie u stóp Matki Bożej, za waszą tu obecność, za wasze dary dla sanktuarium i na potrzeby kościoła w Polsce i na świecie”.

Na Mszy św. obecni byli m.in.: ks. infułat Jerzy Bryła z Krakowa oraz ks. prałat Jarosław Sroka - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Opiekunem środowiska jest ks. Grzegorz Krząkała.

„Przychodzimy, drodzy bracia i siostry tu na Jasną Górę – mówił w homilii bp Adam Szal - Gdy jesteśmy na Jasnej Górze, nie sposób nie wejść do Kaplicy, w której jest obraz Matki Bożej. Pobożni pielgrzymi już od sześciu ponad wieków przyozdabiają wizerunek Matki Bożej w tzw. sukienki. To wynik niezwykłej życzliwości, i wierności, i wdzięczności wobec Matki Bożej, która tak wielu łask tutaj udziela”.

„My, drodzy bracia i siostry, którzy jesteśmy skupieni w tej naszej pielgrzymce pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, tak bardzo często, przynajmniej wielu z nas, przyodziewa się w roboczy strój po to, aby służyć drugiemu człowiekowi, po to, aby pomagać drugiemu człowiekowi na różne sposoby – mówił kaznodzieja – Jeżeli tej naszej pracy towarzyszy dobra intencja, jesteśmy nie tylko z zewnątrz przyodziani w roboczy strój, ale wewnątrz jaśniejemy piękną szatą miłości wobec drugiego człowieka, miłości, poprzez którą my służymy drugiemu człowiekowi, tak jak umiemy (…) Czyńmy tę naszą posługę właśnie w duchu służby”.

W czasie pielgrzymki poświęcony został sztandar Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego w Siedlcach. Uczestnicy spotkania wystosowali także telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI z zapewnieniem o swojej modlitwie, który odczytał ks. prałat Karol Bryś, duszpasterz wodociągowców krośnieńskich. Oprawę muzyczną zapewniły chór i orkiestra Szkoły Muzycznej w Krośnie.

Organizatorem następnej, 19. Pielgrzymki będą wodociągi lubelskie. Przedstawicielom przekazano krzyż pielgrzymkowy.

„Jest to krzyż pielgrzymkowy i on towarzyszy tej społeczności od pierwszej pielgrzymki – tłumaczy ks. Grzegorz Krząkała – Z tyłu na nim są takie małe, wygrawerowane blaszki, które przedstawiają konkretnych organizatorów. Ten krzyż w ciągu roku chodzi po rodzinach wodociągowców w formie modlitwy, adoracji, peregrynacji. Jest to takie roczne przygotowanie modlitewne na pielgrzymkę”.

zdjęcie: Krzysztof Świertok

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
jasnagora.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także