Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-10-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-10-15
Uniwersalny detektor
Uniwersalny detektor
Uniwersalny detektor
Uderzenie w metalową powierzchnię wiązką światła powoduje powstawanie na tejże powierzchni oscylacji gazu elektronów swobodnych, nazywanych plazmonami, które same emitują światło. Częstotliwość tego światła odzwierciedla elektronową naturę tej powierzchni i jest niezwykle wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia.

Kevin Tetz wraz kolegami z Ultrafast and Nanoscale Optics Group z University of California, opracowali na tej podstawie uniwersalny system wykrywający każde zanieczyszczenie na dowolnej powierzchni.

Koncepcja obejmuje wykorzystanie cienkiej warstwy metalu z nawierconymi nano-dziurkami i położenie jej na badanej powierzchni. Gdy oświetlić tę perforowana powłokę światłem lasera, plazmony powierzchniowe emitują światło o częstotliwości zależnej od materiałów, z którymi styka się powłoka. Do pomiaru częstotliwości wyemitowanego światła konieczny jest wystarczająco wrażliwy detektor.

Twórcy przekonują, że urządzenie oparte na takiej zasadzie może być małe, przenośne, zużywać bardzo niewiele energii i wykrywać praktycznie wszystko, od materiałów wybuchowych, po bakterie. Wszystko, czego obecnie potrzeba, to nowego systemu zdolnego dekodować świetlne sygnatury materiałów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
New Scientist Tech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także