Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-10-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-10-27
Otwarcie laboratorium tomografii na Politechnice Łódzkiej
W Politechnice Łódzkiej zostanie 28 października otwarte laboratorium badawcze tomografii procesowej – jedno z najnowocześniejszych w świecie. Uruchomienie laboratorium tomografii procesowej stawia uczelnię w czołówce światowej w tej dziedzinie.

Laboratorium będzie nosiło imię prof. Tomasza Dyakowskiego – zmarłego przedwcześnie w 2006 roku współtwórcy łódzkiej szkoły tomografii procesowej, pracownika Katedry Informatyki Stosowanej i Uniwersytetu w Manchester.
Uroczystość odbędzie się w budynku Katedry Informatyki Stosowanej przy al. Politechniki 11i rozpocznie o godz. 12.15

Tomografia jako metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazów badanych obiektów jest szeroko stosowana nie tylko w medycynie, ale także w technice. W Politechnice Łódzkiej zostanie jutro otwarte laboratorium badawcze tomografii procesowej – jedno z najnowocześniejszych w świecie.

Prace naukowe związane z tomografią procesową prowadzone są w Katedrze Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej od 2000 roku . Od dwóch lat w Katedrze jest realizowany pod kierunkiem prof. Dominika Sankowskiego projekt DENIDIA - Development of Excellence in Non Invasive Diagnostic Systems for Industrial and Scientific Applications - dotyczący rozwoju nieinwazyjnych metod badawczych, do których należy właśnie tomografia procesowa. Projekt ten finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Maria Curie - Transfer Wiedzy i wspomagany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach tego projektu zostało zbudowane laboratorium badawcze tomografii procesowej – jedno z najnowocześniejszych w świecie.

O zaletach tomografii prof. Sankowski mówi: Tomograficzna wizualizacja procesów przemysłowych daje możliwość badania zjawisk fizycznych i chemicznych zachodzących w instalacjach przemysłowych bez potrzeby ingerowania w ich wnętrze. Dostarcza ona informacji służącej nie tylko do wizualizacji przebiegu procesów, ale również daje możliwość sterowania tymi procesami.

Wykorzystując zaawansowane algorytmy obliczeniowe można uzyskać trójwymiarowy obraz badanego procesu lub zjawiska, w tym także zachodzących z dużą szybkością, np. wybuchów.
Głównym celem realizowanego projektu jest transfer wiedzy pomiędzy wiodącymi ośrodkami naukowymi w świecie a Politechniką Łódzką. Uruchomienie laboratorium tomografii procesowej stawia uczelnię w czołówce światowej w tej dziedzinie. Opracowane w Katedrze Informatyki Stosowanej metody i algorytmy uzyskały wiele nagród i medali na krajowych i światowych wystawach wynalazków w Brukseli, Zagrzebiu i Taipei.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
p.lodz.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także