Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-10-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-10-27
Wystawa "Nauka w obiektywie" w Muzeum Śląskim
Wystawa Nauka w obiektywie w Muzeum Śląskim
Wystawa "Nauka w obiektywie" w Muzeum Śląskim
W Muzeum Śląskim oglądać można wystawę fotograficzną zrealizowaną w ramach drugiej edycji konkursu „Nauka w obiektywie” (pierwsza miała miejsce w 2006 roku). Ekspozycję będzie można zwiedzać do 9 listopada 2008 roku.

Celem konkursu i biennale fotograficznego jest promocja dorobku naukowego pracowników i studentów uczelni wyższych oraz innych instytucji naukowych. Ich działalność naukową przybliżają prezentowane fotografie (na wystawie zobaczyć ich można 80), które swoją treścią nawiązują do prowadzonych badań. Organizatorem projektu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego. Muzeum Śląskie już drugi raz ma okazję uczestniczyć w wydarzeniu, poprzez prezentację wystawy.

Wystawy fotograficzne „World Press Photo” lub te organizowane przez „National Geographic” od lat cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Prezentowane na nich fotografie ukazują otaczający nas świat w sposób bliski ideału, zarówno pod względem dobranych tematów jak i profesjonalnego warsztatu fotograficznego ich autorów. Mimo, że często dotykają zagadnień naukowych nigdy nie zagłębiają się w tę domenę ludzkiej działalności. Stąd też powstała idea, aby zorganizować cykliczną wystawę fotograficzną, która będzie promować i przybliżać zmagania oraz dorobek naukowy uczonych za pomocą fotografii. Tak narodził się projekt „Nauka w obiektywie”. Warunek uczestnictwa w nim jest tylko jeden: udział w badaniach naukowych i nawiązujące do nich fotografie.

Druga edycja konkursu fotograficznego realizowanego w ramach projektu „Nauka w obiektywie – 2008” odbyła się pod hasłem: „Nauka śląska dla Polski, nauka polska dla Śląska”. Wystawa, która będzie uwieńczeniem fotograficznych zmagań naukowców ma przybliżyć projekty badawcze realizowane przez śląskich naukowców w innych regionach Polski, często we współpracy z tamtejszymi ośrodkami naukowymi, których wynik badawczy jest uniwersalny, ponadregionalny, ba, często o znaczeniu światowym. Inna grupa zgłoszonych do konkursu projektów pokazuje, że Śląsk może być także naukową inspiracją dla badaczy wywodzących się z innych regionów Polski.

Z ponad 200 zgłoszonych na konkurs fotografii, po ponad 5 godzinnej dyskusji, Jury zakwalifikowało do wystawy 80 z nich. Fotografie, które obroniły się w burzliwej dyskusji fotografików z naukowcami pokazują, że nauka może być po prostu piękna. Podziwiając fotografie, pamiętajmy, że ich autorami są najczęściej nieprofesjonaliści. Złapać chwilę, utrwalić wynik dociekań naukowych czy też po prostu zatrzymać piękno otaczającego nas świata, który dostarcza naukowcom tematów do ich badań, było najczęstszym powodem naciśnięcia spustu migawki aparatu fotograficznego. Wynik był niekiedy zaskakujący nawet dla samych autorów. Towarzyszące fotogramom teksty, swoją literacką formą i prostotą przekazu powinny wszystkim zwiedzającym przybliżyć cele i wyniki prezentowanych projektów badawczych. Dla dociekliwych przygotowane są streszczenia naukowe, które niczym nie różnią się od tych, prezentowanych na specjalistycznych konferencjach naukowych. Wystawie towarzyszy dwujęzyczny album, który z pewnością będzie nieocenionym przewodnikiem po wystawie.

Na prośbę Rektora Uniwersytetu Śląskiego patronat honorowy nad Projektem potwierdzili: Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, Marszałek Województwa Śląskiego – Bogusław Śmigielski, Poseł na Sejm RP Kazimierz Kutz oraz Senator Krystyna Bochenek. Komitet Organizacyjny stanowią Dyrektor Muzeum Śląskiego – Leszek Jodliński, Dyrektor Biblioteki Śląskiej – Jan Malicki oraz Prorektor UŚ Barbara Kożusznik. Polski Związek Artystów Fotografików – okręg śląski oraz fotograficy PAP i Dziennika Zachodniego wraz z profesjonalistami z Uniwersytetu zagwarantowali wysoki poziom merytoryczny podczas prac Jury.

Fotografia: "Powierzchnia kwiatu Boucerosia indica (Rowley) Meve & Liede", autor - Bartosz Jan Płachno.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
muzeumslaskie.netpr.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także