Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-10-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-10-29
Lampa błyskowa określi stężenie pyłu w powietrzu
Lampa błyskowa określi stężenie pyłu w powietrzu
Lampa błyskowa określi stężenie pyłu w powietrzu
Zwykły pył może być powodem podrażnień gardeł, oraz płuc robotników pracujących w kopalniach albo tunelach, a w dłuższym okresie czasu może nawet stać się powodem poważnych schorzeń. Problem ten był dotąd tym dotkliwszy, że nie istniała dotąd prosta i skuteczna metoda monitorowania jego poziomu w ciemnych tunelach.

Masato Shinji z japońskiego Yamaguchi University opracował technikę, która za pomocą zdjęcia wykonanego z wykorzystaniem lampy błyskowej, pozwala określać stężenie pyłu w powietrzu.

Stężenie pyłu, na przykład w tunelu, mierzone jest przy użyciu przenośnych urządzeń obrazujących. Gdy tunel zostaje sfotografowany z wykorzystaniem błysku lampy aparatu cyfrowego, światło błysku odbijane jest przez cząsteczki pyłu unoszące się w powietrzu. Odbite światło rejestrowane jest następnie na zdjęciu w postaci białych punktów. Stężenie pyłu określane jest poprzez zliczenie liczby takich białych punktów na zdjęciu.

Urządzenie do pomiaru stężenia pyłu abstrahuje ze zdjęcia białe punkty, następnie oblicza ich powierzchnię, porównuje z wzorcami w celu określenia, czy poziom stężenia w określonym miejscu mieści się w akceptowalnych granicach i wyświetla wynik pomiaru.

Drobiny pyłu jawią się na zdjęciu jako białe punkty. Specjalne oprogramowanie zlicza je i w oparciu o te dane określa ilość pyłu unoszącego się w powietrzu.

Technika ta ma pozwolić uczynić tunele i kopalnie bezpiecznymi dla pracujących w nich robotników, przekonuje Shinji.


(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NewScientistTech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także