Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-10-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-10-31
Mały Hermetyczny Pojazd Księżycowy SPR
Mały Hermetyczny Pojazd Księżycowy SPR
Mały Hermetyczny Pojazd Księżycowy SPR
Zespół inżynierów, astronautów i geologów pracujących w ramach grupy ‘Desert RATS (Research and Technology Studies)’, zajmuje się testowaniem w terenie Małego Hermetycznego Pojazdu Księżycowego (SPR). Dwa zespoły składające się z astronauty i geologa przemierzają pojazdem księżycowym pustynie Arizony, testując dwie różne konfiguracje.

Jedna przewiduje, że załoga ma pełna swobodę w opuszczaniu pojazdu, musi jednak w związku z tym przez cały czas nosić skafandry chroniące przed warunkami panującymi na Księżycu. Druga konfiguracja, nazwana Małym Hermetycznym Pojazdem Księżycowym (SPR) jest wzbogacona o moduł umocowany na podwoziu, w którym załoga może swobodnie siedzieć podczas jazdy bez kombinezonów, zakładając je jedynie w celu wyjścia z pojazdu.

SPR mierzy 4,5 metra długości, 3 metry wysokości i waży 3 tony. standardowo może zabrać na pokład dwie osoby załogi, ale w razie konieczności, nawet cztery. Prędkość jaką rozwija maksymalnie, to 10 kilometrów na godzinę. Koła skręcają się 360 stopni umożliwiając mu poruszanie się w dowolnym kierunku.

Koncepcja SPR ma wiele zalet w porównaniu do klasycznych lądowników z czasów Apollo. Wśród najistotniejszych wymienić należy większy zasięg eksploracji, lepszą ochronę astronautów, oraz skrócenie do minimum czasu przez jaki astronauci muszą nosić skafandry, co z kolei umożliwia wykonywanie większej liczby badań.

Przez pierwszy tydzień testów, pojazd odbywał jednodniowe wyprawy, celem których było określenie efektywności obu konfiguracji. Dotychczasowe testy były najdłuższymi jazdami, jakie dotąd odbyły prototypy, a już planowane są trzydniowe pustynne wyprawy w SPR, mające na celu określenie, jako się zachowuje i, czy jest on dość komfortowy, by odbywać w nim długie podróże.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NASA
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także