Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-12
Austriacy inwestują w energię wiatrową na Mazurach
Austriacy inwestują w energię wiatrową na Mazurach
Austriacy inwestują w energię wiatrową na Mazurach
W Różynie pod Sępopolem powstanie na 300 hektarach, warta 100 milionów euro farma wiatrowa o łącznej mocy 60 megawatów. Inwestorami są: należąca do austriackiego operatora sieci energetycznych Bewag, Austrian Wind Power (AWP), oraz Wienstrom, jeden z największych austriackich dostawców energii elektrycznej.

Na nową elektrownię składać się będzie 30 wysokich na 108 metrów wiatraków o mocy 2 megawatów każdy. Budowa elektrowni rozpocznie się wiosną 2009 roku; do użytku zostanie oddana etapami w 2010 i 2011 roku. Odbiorcą energii będzie spółka Energia.

„Na inwestycji skorzysta cała okolica. Wiatraki staną na 300 hektarach prywatnych gruntów.” – powiedział Ryszard Nałęcz, prezes i właściciel Centrum Biznesu Wschodniego w Lidzbarku Warmińskim, koordynator projektu. „Mamy już podpisane umowy z rolnikami na 30-letnią dzierżawę. Stoją dwie wieże monitorujące siłę wiatru. Koszt każdej to około 25 tysięcy euro. W wiatrowni pracę znajdzie około 20 osób. Ludzie liczą też, że będzie to atrakcja turystyczna, która przyciągnie gości.” – dodał.

Generalnym wykonawcą inwestycji będzie należąca do Austriaków firma Polska Siła Wiatru (PSW). Atutem tej lokalizacji jest niewielkie zaludnienie oraz korzystny układ wiatrów. Prezes PSW, Manfred Schatovich szacuje, że inwestycja zwróci się najpóźniej po 15 latach.

„Wiatrownię zarabiają na siebie coraz szybciej. Jeszcze niedawno w Europie Zachodniej okres zwrotu takiej inwestycji wynosił 15 do 18 lat.” – powiedział Schatovich.

Elektrownia wiatrowa pod Sępopolem to jedna z trzech planowanych przez PSW na najbliższe dwa lata. Pozostałe również zlokalizowane będą w województwie warmińsko-mazurskim: w Górowie Iławeckim i w Wydminach.

Tempo rozwoju światowej energetyki wiatrowej nie słabnie. Szacuje się, że do 2010 roku, łączna moc elektrowni wiatrowych rosnąć ma o 16 procent w skali roku. W 2007 roku 3,7 procent zużytej w Unii Europejskiej energii pochodziło z elektrowni wiatrowych. Wynik ten pozwolił zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o 90 milionów ton rocznie.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także