xtech.pl | serwisy branżowe

Tematyka strony:Wiadomość "RAFAMET – Polska maszyna dla chińskich kolei" opublikowana w serwisach branżowych xtech.pl

WIADOMOŚCI

tytułRAFAMET – Polska maszyna dla chińskich kolei
dane teleadresowe
szczegóły, specyfikacje
na stronach Serwisu obrabiarki.xtech.pl
źródłoRafamet
wygląd stronyobrabiarki.xtech.pl

Realizacja kontraktu dla producenta lokomotyw z Chin dobiegła końca. Maszyna warta ponad 3,2 mln zł została przekazana kontrahentowi.

Przedmiotem zawartego w lutym tego roku kontraktu jest tokarka o napędzie ciernym, używana do regeneracji zestawów kołowych szybkich kolei. Zrealizowany projekt nie jest pierwszym, przy którym polska spółka współpracowała z chińskim klientem. - W tej fabryce lokomotyw działa już kilka naszych obrabiarek, wykorzystujących tradycyjne techniki obróbki – mówi Maciej Michalik, wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy firmy RAFAMET S. A. z Kuźni Raciborskiej. - Nie pierwszy raz korzystamy usług Rafametu i jesteśmy z zadowoleni - potwierdza Michelle Di, menadżer odpowiedzialna za import i eksport po stronie odbiorcy z Chin, obecna przy odbiorze technicznym maszyny.

Zanim obrabiarka trafi do klienta konieczny jest nie tylko odbiór techniczny urządzenia ale także szkolenia z zakresu jego obsługi. W tym celu przez ponad tydzień sześcioosobowa delegacja z Chin przebywała na terenie RAFAMET-u i zapoznawała się z możliwościami wyprodukowanej tu tokarki. Trzech inżynierów, operator oraz dwoje menadżerów na miejscu testowało maszynę.

Jednym z wyzwań, jakim musieli sprostać pracownicy polskiego przedsiębiorstwa były kwestie językowe. Licząca setki stron, naszpikowana technicznym nazewnictwem instrukcja obsługi musiała zostać przetłumaczona najpierw na język angielski, a następnie na chiński. Obecni na miejscu przedstawiciele kontrahenta musieli następnie sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Tokarka będzie bowiem używana do regeneracji zestawów kołowych stosowanych w pojazdach szynowych, rozwijających prędkość ponad 160 km/h.

Globalny rynek odbiorców obrabiarek dla kolejnictwa jest stosunkowo niewielki. Niewielu również wytwórcom udało się na nim zaistnieć oraz stale utrzymywać pozycję. Producent z Kuźni Raciborskiej funkcjonuje na tym niszowym rynku już od kilkudziesięciu lat. - Nasza marka jest rozpoznawalna w branży kolejowej na całym świecie. Docieramy w różne, nawet bardzo egzotyczne miejsca. Nasze maszyny zyskują nowych klientów, m.in. w Dubaju, Malezji, Iranie – mówi wiceprezes. Jednocześnie podkreśla, nawiązując do kontraktu chińskiego, że nie lada wyzwaniem jest już samo nawiązanie współpracy z Chinami. - Obecnie prawie wszystko jest „made in China”. Sprzedanie czegoś na tamten rynek jest sztuką. Przecież Chińczycy potrafią zrobić wszystko sami. Mają dużo tańszą siłę roboczą, dostęp do surowców. My sprzedaliśmy im już kolejną z naszych maszyn. Po prostu kontrahenci mają świadomość wysokiego poziomu technologicznego naszych urządzeń, które będą wykorzystywane na potrzeby nowoczesnych projektów w branży kolejowej – twierdzi wiceprezes. Potwierdzeniem tych słów mogą być wyniki rankingu najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw Dobra Firma 2008 przeprowadzonego przez dziennik „Rzeczpospolita”. RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej zajął wysokie 24 miejsce.

Kontrakt z Chinami:
Tokarka kołowa z napędem ciernym UFB 125 N zbudowana została na zlecenie firmy CSR Sifang Locomotive and Rolling Stock Co., Ltd. z Chin, producenta lokomotyw. Przeznaczona jest do regeneracji zestawów kołowych Kontrakt został zawarty w lutym 2008 r. Odbiór techniczny maszyny oraz szkolenia chińskich pracowników odbyły się na przełomie października i listopada..

RAFAMET S.A.:
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych dla kolejnictwa. Wykonuje również urządzenia specjalistyczne dla odbiorców w przemyśle stalowym, czy energetycznym. Wyroby RAFAMET S.A. wykorzystywane są przede wszystkim w sektorze kolejowym, energetycznym, maszynowym, lotniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży wynosi ok. 70-80 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010,00 zł.

data wpisu: 2008-11-13 11:53
data ostatniej modyfikacji:

Branże xtech.pl

xtech.pl to rodzina serwisów branżowych kierowanych do specjalistów z branż:

Funkcje xtech.pl

 • Katalogi branżowe
  • Dostawców
  • Produktów
  • Szkoleń
  • Realizacji
 • Zapytania ofertowe
 • Wiadomości branżowe
 • Kalendarium wydarzeń
 • Indeksy
  • Dostawców
  • Produktów
  • Szkoleń
  • Realizacji
  • Wydawnictw
 • Forum dyskusyjne

Zasoby xtech.pl

firmy:5 581
produkty:30 110
wydarzenia:3 657
realizacje:1 333
publikacje:1 014
wiadomości:11 590
zapytania ofertowe:64 736