Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-17
Nowy miniaturowy europejski detektor gazu MINIGAS
Nowy miniaturowy europejski detektor gazu MINIGAS
Nowy miniaturowy europejski detektor gazu MINIGAS
Czujnik do detekcji koncentracji gazu wykorzystujący fale ciśnienia mógłby posłużyć przemysłowi oraz agencjom rządowym do śledzenia emisji takich gazów, jak dwutlenek węgla, będąc przy tym mniejszy i tańszy niż alternatywne urządzenia.

Naukowcy pracujący w ramach wartego 2,8 miliona euro unijnego projektu MINIGAS, kierowanego przez VTT Technical Research Centre of Finland, maja nadzieję, że w przeciągu trzech lat będą w stanie stworzyć czujnik, który mieć będzie mniej niż 2 centymetry długości, a przy tym będzie dwukrotnie czulszy niż inne podobne czujniki.

Czujnik gromadzi wewnątrz komory próbki powietrza i bada koncentracje gazu, wykorzystując zasadę mówiącą o tym, iż różne gazy absorbują światło o różnych długościach fal.

System jako źródło wykorzystuje laser diodowy. Przy określonych długościach fal, CO2 absorbuje światło i rozgrzewa się przez co zwiększa się ciśnienie wewnątrz próbki.

Fale ciśnienia poruszają następnie krzemowa dźwignia, która faluje wewnątrz urządzenia niczym drzwiczki dla kota, a jej ruchu mierzony jest przez laserowy interferometr.

Liczba ruchów uzależniona jest od intensywności fali ciśnienia, która z kolei determinowana jest przez koncentrację gazu.

Inne czujniki gazu wykorzystują podobną fotoakustyczną zasadę. Jednakże one polegają na wytworzonym przez falę dźwięku, który rejestrowany jest przez mikrofon.

Pentti Karioja, jeden z naukowców z VTT stwierdził, że ta stara metoda wymaga dłuższej ścieżki optycznej niż w przypadku technologii MINIGAS. Dodał, że zastąpienie mikrofonu dźwignią ma ogromny potencjał w kontekście miniaturyzacji.

„Normalnie, urządzenie fotoakustyczne jest wielkości pudełka po butach, a mamy nadzieję, że nasze będzie mniejsze niż pudełko zapałek.” – powiedział Karioja.

Oprócz detekcji gazów cieplarnianych, będzie on w stanie wykrywać wybuchowe opary oraz czynniki chemiczne wykorzystywane przez terrorystów. Czujnik wbudowany, na przykład, w klimatyzację będzie mógł monitorować stężenie CO2 w budynku.

„Gdy liczba osób obecnych w pomieszczeniu rośnie, zwiększa się również stężenie CO2.” – stwierdził Karioja. „Czujnik wykryje większe stężenie CO2 i przestroi system wentylujący i klimatyzujący tak, by dostarczył odpowiednią ilość tlenu.”

Systemy takie mogłyby potencjalnie znacząco zmniejszyć ilość energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków.

Konsorcjum MINIGAS zrzesza międzynarodowe instytuty z całej Europy. Wykorzystuje również doświadczenia fińskiej firmy Gasera, która opracowała miniaturową dźwignię, oraz brytyjskiego Qinetiq, specjalizującego się w technologiach obronnych.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także