Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-24
Atel i Szwajcarskie Koleje SBB zakładają spółkę Nant de Drance SA
7 listopada 2008 r. Atel i Szwajcarskie Koleje SBB założyły spółkę celową na potrzeby budowy i prowadzenia elektrowni szczytowo-pompowej pod nazwą "Nant de Drance S.A.”. Atel posiada 60 proc. a SBB 40 proc. udziałów w nowej spółce. Kanton Valais również wyraził zainteresowanie udziałem w spółce. Właściwe rozmowy są obecnie w toku. Dyrektorem naczelnym spółki został Eric Wuilloud, a jej siedziba mieści się w Finhaut.

Spółka Nant de Drance SA jest odpowiedzialna za zaplanowanie, budowę oraz późniejsze prowadzenie elektrowni szczytowo-pompowej o tej samej nazwie. Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 50 milionów franków szwajcarskich. Za pomocą nowej spółki Atel i SBB zdefiniowały swoją współpracę dotyczącą elektrowni pompowo-szczytowej.

Prace budowlane związane z projektem Nant de Drance rozpoczęły się we wrześniu b.r. Wstępne prace objęły oczyszczenie terenu, wycinkę drzew w Châtelard oraz budowę wstępnego tunelu w celu ułatwienia dostępu do placu budowy. Główne prace nad pięciokilometrowym tunelem powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Celem projektu Nant de Drance jest wykorzystanie różnicy wysokości pomiędzy dwoma istniejącymi zbiornikami Emosson i Vieux Emosson na terenie należącym do granicznej gminy Finhaut w kantonie Valais, znajdującej się pomiędzy miastami Martigny i Chamonix do szczytowej produkcji energii elektrycznej. Zaprojektowana moc turbiny i pomp elektrowni Nant de Drance wynosi 600 megawatów i będzie wytwarzać prąd o częstotliwości 50 Hz. Elektrownia zostanie wybudowana w całości pod ziemią. Dostęp do jaskiń znajdujących się na wysokości 1800 m n.p.m. zapewni pięciokilometrowy tunel. Dzięki temu rozwiązaniu duża elektrownia będzie mogła zostać wybudowana przy minimalnym wpływie na środowisko.

W związku ze zmianami zapotrzebowania na energię w godzinach szczytu, Nant de Drance będzie mieć znaczący wkład zarówno w zasilanie szwajcarskiej sieci elektroenergetycznej jak i zaspokajanie szczytowego zapotrzebowania na energię kolei obsługiwanych przez SBB oraz innych prywatnych linii kolejowych zasilanych przez SBB – takich jak TRAVYS (Transports vallée de Joux, Yverdon-les-Bains, Ste-Croix SA) czy BLS. Dzięki odpowiedniej technologii możliwe będzie zrównoważenie fluktuacji w sieci oraz spowodowanych nieregularną produkcją z odnawialnych źródeł energii w najkrótszym możliwym czasie. Wykorzystująca najnowocześniejszą technologię elektrownia będzie charakteryzować się niezwykle wysokim poziomem wydajności, sięgającym przeszło 80 proc. Budżet projektu wynosi ok. 990 milionów franków szwajcarskich. Elektrownia będzie oddawana do użytku stopniowo od 2015 r.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Atel
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także